Legendarny pirat internetowy zatrzymany w Kambodży

Jeden z założycieli strony Pirate Bay został zatrzymany w Kambodży. Gottfrid Svartholm Warg, znany też pod pseudonimem Anakata, wpadł, bo został wysłany za nim międzynarodowy nakaz aresztowania. Szwedzki sąd chce, by odsiedział w więzieniu rok swojej kary.

Pirate Bay to działająca od 2003 r. strona internetowa, będącą wyszukiwarką plików torrent, umieszczonych na niej przez jej użytkowników. Za jej pomocą można ściągnąć z internetu np. film czy muzykę. I choć strona udostępnia jedynie odnośniki do danych zasobów, to wielokrotnie miała problemy w swojej rodzinnej Szwecji.

Twórcy strony, w tym właśnie Gottfrid Svartholm Warg, zostali oskarżeni przez sąd w Sztokholmie o współuczestnictwo w udostępnianiu treści objętych prawami autorskimi. Skazano ich na rok więzienia i grzywnę w wysokości 7,5 mln koron. Nakazano też wyłączenie strony, ale funkcjonuje ona do dziś.

Ponieważ Warg nie odbył kary, szwedzki sąd wysłał za nim międzynarodowy nakaz aresztowania. - Zatrzymaliśmy Warda na prośbę władz szwedzkich, które skazały go za przestępstwa związane z technologią informatyczną - powiedział agencji AFP Kirth Chantharith, rzecznik kambodżańskiej policji. - Nie mamy umowy o ekstradycji ze Szwecją, ale zobaczymy, na co pozwala w naszym kraju prawo w takich przypadkach - dodał.

Aresztowanie Warda w Phnom Penh potwierdził szwedzkiej prasie jego obrońca Ola Salomonsson.

TOK FM PREMIUM