Putin obawia się wygranej Romneya

Używanie takiej retoryki na forum publicznym to błąd - powiedział Władimir Putin, krytykując republikańskiego kandydata na prezydenta USA Mitta Romneya. Romney powiedział wcześniej, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, będzie ?ostrzej rozmawiał z Rosją?.

Romney wywołał burzę kilka miesięcy temu, nazywając Rosję "niewątpliwie największym geopolitycznym wrogiem USA". - Rosja to nie jest przyjazny kraj na arenie międzynarodowej - stwierdził później w wywiadzie dla CNN.

Ostatnio powtórzył to podczas konwencji Republikanów w Tampie na Florydzie: - Jeśli zostanę prezydentem, to będę ostrzej rozmawiał z Rosją - obiecał. Oskarżył też Baracka Obamę o "zbyt miękkie podejście do Moskwy", po tym, jak amerykański prezydent zgodził się ograniczyć system obrony przeciwrakietowej po naciskach Rosji.

Gdy wygra Romney, "skieruje tarczę antyrakietową przeciw Rosji"

Putin w wywiadzie z "Russia Today" wyraził obawy, że jeśli Romney wygra wybory, pogłębi nieporozumienia związane z budową tarczy antyrakietowej.

- Kiedy słyszymy o systemie obrony przeciwrakietowej, nasi amerykańscy partnerzy powtarzają: "to nie jest skierowane przeciw wam". Ale co się stanie, gdy pan Romney, który wierzy, że jesteśmy głównym wrogiem USA, zostanie wybrany na prezydenta? W tym przypadku system obrony przeciwrakietowej będzie na pewno wycelowany w Rosję, bo technologicznie jest skonfigurowany właśnie do tego celu - powiedział Putin.

"Obama to uczciwy człowiek"

Putin nazwał Obamę "uczciwym człowiekiem, który naprawdę chce zmienić świat na lepsze" i zasugerował, że wolałby, żeby to urzędujący prezydent USA wygrał wybory. Jednocześnie zaznaczył, że nadal będzie gotowy współpracować z Romneyem, jeśli to on wygra w listopadzie.

- Rozumiemy, że to część kampanii, że to retoryka przedwyborcza - mówił rosyjski prezydent. - Ale cały czas uważamy, że te wypowiedzi to błąd. Nie powinien się tak zachowywać na forum międzynarodowym - dodał.

Według Putina Romney zrozumie swój błąd, jeśli wygra wybory. - To jest to samo, co używanie nacjonalizmu i segregacjonizmu w polityce wewnętrznej - mówił.

Podyskutuj o wyborach w USA na naszym profilu na Facebooku >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM