Polscy studenci zaprojektowali najlepszą w Europie księżycową koparkę

Studenci Politechniki Warszawskiej jako jedyni w Europie zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Robot Husar, który zaprojektowali, będzie pod koniec maja 2013 r. rywalizował o miano najlepszej ?księżycowej koparki?.

Informację o sukcesie polskich studentów podał serwis Wykop.pl. Sami studenci chwalą się swoim osiągnięciem na stronie husarlunabotics.pl.

NASA Lunabotics Mining Competition to międzynarodowe zawody przeznaczone dla studentów uczelni technicznych. Studenckie drużyny mają zaprojektować i skonstruować robota przystosowanego do pracy w warunkach kosmicznych i zdolnego do wykopania jak największej ilości gruntu księżycowego (regolitu).

"Przede wszystkim postanowiliśmy stworzyć robota, który byłby jak najlepiej przystosowany do pracy w warunkach kosmicznych - był niezawodny, autonomiczny, lekki, odporny na skoki temperatur, promieniowanie, drgania i wysokie zapylenie. Po drugie uznaliśmy, że naszą najmocniejszą stroną jest sztuczna inteligencja, którą chcemy zaimplementować. Po trzecie zdecydowaliśmy, że innowacje możemy wprowadzać w maksymalnie dwóch elementach konstrukcji, przy pozostałych stawiając na rozwiązania sprawdzone. Wybór padł na podatne koła oraz układ kopiący" - piszą studenci na swojej stronie.

Polacy jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do konkursu. NASA w tym roku będzie oceniać rozwiązania w zakresie m.in. odporności na kurz czy możliwości komunikowania się z urządzeniem. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrodę Joe Kosmo Award for Excellence oraz stypendium w wysokości 5 tys. dolarów.

DOSTĘP PREMIUM