Ann Romney nie chce rozmawiać o małżeństwach homoseksualnych i antykoncepcji

Ann Romney, żona kandydata GOP na prezydenta USA Mitta Romneya, podczas ostatniego wywiadu dla telewizji kilkakrotnie odmówiła odpowiedzi na pytania związane z finansowaniem antykoncepcji przez pracodawców i prawem osób homoseksualnych do małżeństw.

Romney udzielała wywiadu stacji KWQC w stanie Iowa. Żona kandydata GOP mówiła przede wszystkim o swoim wygłoszonym na konwencji Republikanów przesłaniu do kobiet, które według sondaży w większości popierają urzędującego prezydenta Baracka Obamę.

- Tu, w Iowa, małżeństwa osób tej samej płci są legalne. Czy wierzy pani, że matka lesbijka powinna mieć prawo poślubienia swojej partnerki? - spytał się prowadzący program David Nelson.

- Nie będę rozmawiała o szczegółowych kwestiach. Pozwolę mojemu mężowi o tym mówić. Jestem tu po to, żeby mówić o moim mężu i o tym, jakim jest mężem i ojcem. Te kontrowersyjne tematy odwracają uwagę od centralnej sprawy w tych wyborach, czyli gospodarki i zatrudnienia - odpowiedziała Romney.

Według Romney antykoncepcja nieważna. "Kobiety martwią się o zatrudnienie"

- A czy wierzy pani, że ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez pracodawcę powinno pokrywać koszty antykoncepcji? - spytał Nelson.

- Znowu zadaje mi pan pytanie, które nie przesądzi o tych wyborach. Ta kampania jest o gospodarce i pracy - powtórzyła Romney.

- Według ostatnich sondaży te kwestie są bardzo ważne dla kobiet - naciskał Nelson.

- Osobiście wierzę, i słyszę to samo od kobiet w tym kraju, że kobiety będą szukać kandydata, który wyciągnie kraj z chaszczy i zapewni im pracę i godziwą przyszłość dla ich dzieci - odpowiedziała Romney. - Od półtora roku uczestniczę w kampanii. Rozmawiałam z tysiącami kobiet i (...) mówiły mi "błagamy, pomóżcie nam, tak się martwimy o naszą pracę".

- Ale właśnie powiedziała pani reporterowi w Cleveland, że chce bezpiecznej i stabilnej przyszłości dla kobiet. Spytałem więc o małżeństwo i o to, czy lesbijki powinny mieć prawo do legalizacji związku. Czy małżeństwo nie wpływa na poczucie bezpieczeństwa? - dociskał Nelson.

- Jeszcze raz powiem, że będę rozmawiać o gospodarce i tworzeniu miejsc pracy - powtórzyła Romney.

Mitt Romney sprzeciwia się zalegalizowaniu małżeństw homoseksualnych i związków partnerskich. Wyraził też poparcie dla przyjęcia poprawki do konstytucji definiującej małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Podyskutuj o wyborach w USA na naszym profilu na Facebooku >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

DOSTĘP PREMIUM