Grecja: politycy neofaszystowskiej partii demolują stragany imigrantów [WIDEO]

Greckie służby wszczęły śledztwo ws. brutalnego ataku przypuszczonego przez działaczy neofaszystowskiego Złotego Świtu na imigranckich handlarzy ulicznych. Partia upubliczniła nagranie, na którym widać umundurowanych mężczyzn, którzy wpierw legitymują straganiarzy, by po chwili przejść do demolowania ich stoisk.

To kolejny atak na imigrantów w ostatnich tygodniach w pogrążonej w kryzysie gospodarczym i społecznym Grecji. Do napadu doszło w piątek w Rafinie koło Aten i wzięło w nim udział 30 osób, w tym dwóch parlamentarzystów skrajnie prawicowego Złotego Świtu, który w nowo wybranym parlamencie zajmuje 18 z 300 miejsc.

Uczestnicy zajścia w pierwszym ujęciu nagrania - udostępnionego przez neonazistowskie ugrupowanie - ubrani w mundury legitymują imigranckich sprzedawców, a w kolejnym - ubrani już w koszulki partii i powiewając greckimi flagami, dewastują stoiska. Policja i przechodnie tylko przyglądają się atakowi z boku.

 

Uczestnicy zajścia, jak poinformował Złoty Świt, urządzili sobie potem przemarsz przez miasto "na cześć Matki Boskiej". Policja z kolei wszczęła właśnie dochodzenie ws. zniszczenia własności prywatnej i podszywania się pod przedstawicieli władzy.

Złoty Świt to pierwsza partia neonazistowska w historii, która dostała się do greckiego parlamentu. Nils Muiznieks z komisji Rady Europy ds. praw człowieka wezwał Grecję do zbadania, czy ugrupowanie jest w ogóle legalne w kontekście rasistowskich haseł, które głoszą jego członkowie.

W piątek najnowsze badania wykazały, że w czasie, gdy bezrobocie w Grecji przekroczyło 24 proc., poparcie dla skrajnej prawicy wzrosło do rekordowych ponad 10 proc.

TOK FM PREMIUM