Szczyt we Władywostoku: impas między USA a Rosją ws. Syrii

Nadal nie osiągnęliśmy porozumienia z Rosją w sprawie Syrii - powiedziała Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton na szczycie we Władywostoku. Clinton stwierdziła też, że rezolucja ONZ dot. Syrii ?powinna mieć zęby?.

Clinton rozmawiała we Władywostoku z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i szefem MSZ Siergiejem Ławrowem. Po spotkaniu powiedziała, że dokonali tylko niewielkich postępów.

- Jeśli te różnice zdań się utrzymają, będziemy pracować z innymi podobnie myślącymi krajami, pomagając syryjskiej opozycji w przyspieszeniu nadejścia dnia, gdy reżim Assada upadnie, i przygotowaniu Syrii na demokratyczną przyszłość - zapowiedziała Clinton.

Rosja wielokrotnie sprzeciwiała się interwencji militarnej w Syrii i blokowała rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie reżimu Assada. Ławrow stwierdził, że ma nadzieję na przyjęcie przez ONZ rezolucji wzywającej do zawieszenia ognia i pokojowego przekazania władzy.

Z kolei Clinton powiedziała, że rezolucja ONZ ws. Syrii "powinna mieć zęby, bo inaczej reżim Assada ją zignoruje i będzie kontynuował rzeź własnych obywateli".

TOK FM PREMIUM