"Spiegel": Tusk faworytem Merkel na szefa Komisji Europejskiej

Faworytem niemieckiej chadecji na szefa Komisji Europejskiej jest Polak Donald Tusk - twierdzi tygodnik "Der Spiegel".

"Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego 2014 o urząd szefa Komisji Europejskiej po raz pierwszy mają walczyć czołowi kandydaci. Faworytami są Niemiec i Polak" - pisze Der Spiegel.

Konkurentem jest Martin Schulz

Tygodnik przypomina, że kiedy w maju br. polski premier otrzymał Nagrodę im. Walthera-Rathenaua, laudatorka Angela Merkel chwaliła przede wszystkim europejskość Tuska. "Co wiedzieli tylko niektórzy: Za tymi ciepłymi słowami kryła się oferta pracy Merkel dla jej polskiego kolegi" - stwierdza "Der Spiegel": "W szeregach Europejskich Demokratów (EPL), do których należy zarówno niemieckie CDU, jak PO Tuska, dojrzewa plan, by nominować szefa polskiego rządu na kandydata na szefa KE".

Konkurentem jest preferowany przez socjalistów Martin Schulz, obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Od chwili wyboru na to stanowisko niemiecki socjaldemokrata uprawia nieustanną walkę wyborczą, dwa skuteczne medialnie wystąpienia dziennie są jego minimum, zauważa hamburski tygodnik: "Kampania Schulza pomału niepokoi konserwatywnych w PE. A że nie nasuwa się żaden kandydat z ich szeregów, wpadli na pomysł z Tuskiem". - Prezentowanie przed wyborami urzędującego premiera jako czołowego kandydata nadałoby nowy wymiar europejskiej polityce, mówi polityk chadecji Manfred Weber, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w PE. Także kanclerz Angeli Merkel podoba się pomysł wystawienia rzeczywiście czołowego kandydata. "To, że kandydatem jej partii w Niemczech byłby Polak, wydaje się jej nie odstraszać" - uważa "Der Spiegel". (...)

"Nie reprezentuje żadnej ze skłóconych stron"

"Tusk uchodzi za Europejczyka z przekonania, podczas prezydencji Polski w Radzie UE wygłaszał przekonywające przemówienia. Zaletą jego kandydatury byłby też fakt, że w kryzysie euro nie reprezentuje żadnej ze skłóconych stron. Istnieje nadzieja, że Tusk mógłby przezwyciężyć zarysowujący się podział Europy na państwa strefy euro i resztę" - konkluduje "Der Spiegel" i podaje, że na kongresie EPL w październiku delegaci chcą zatwierdzić czołowego kandydata dla całej Europy: "Partyjni stratedzy mają już nawet w głowie pomysł na plakat wyborczy. Angela Merkel i Donald Tusk mają wspólnie zabiegać o głosy wyborców".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed

TOK FM PREMIUM