Indyjski rysownik wyśmiewający korupcję aresztowany. "To nie do przyjęcia w demokracji"

Indyjski rysownik Aseem Trivedi, który swoimi rysunkami często poddaje krytyce korupcję na najwyższych szczeblach indyjskiej władzy, został aresztowany po tym, jak postawiono mu zarzut znieważenia konstytucji i flagi - informuje BBC. - To nie do przyjęcia w demokracji - mówi o zatrzymaniu były sędzia indyjskiego Sądu Najwyższego. Aresztowanie Trivediego wywołało falę krytyki i oburzenia w Indiach.

Rysunki, z powodu których Trivedi trafił do aresztu, znajdują się na prowadzonym przez niego blogu Cartoons Against Corruption , który już wcześniej był zamykany przez policję. Jeden z nich, nawiązując do indyjskiego godła, na którym znajdują się trzy lwy, przedstawia trzy wilki z zakrwawionymi pyskami.

- Z informacji, jakie zebrałem, Trivedi nie zrobił nic nielegalnego i tak naprawdę to jego aresztowanie jest nielegalne - mówi Markandey Katju, były sędzia Sądu Najwyższego. - Bezprawne aresztowanie jest poważnym przestępstwem i to ci, którzy go aresztowali, powinni być w rzeczywistości aresztowani - dodaje i stwierdza, że politycy powinni nauczyć się przyjmować krytykę. Rajdeep Sardesai, dziennikarz CNN, jest podobnego zdania. - To bardzo niebezpieczne, że za parodię i satyrę polityczną jest się natychmiast aresztowanym - mówi.

Przyjaciele Trivediego nie mają wątpliwości, że aresztowanie ma charakter polityczny. - Rząd go prześladuje, bo poparł Anna Hazare w jego walce z korupcją - mówi jeden z nich. Trivedi aktywnie działa w organizacji przeciwdziałającej korupcji, której przewodniczy właśnie Hazare.

Jaka kara grozi Trivediemu? To zależy, o co zostanie ostatecznie oskarżony. - Z tego co wiem, to będzie odpowiadał za znieważenie majestatu narodowego, nie będą mu postawione poważniejsze zarzuty, takie jak nawoływanie do np. buntu, za co grożą dużo surowsze kary - mówi były oficer indyjskiej policji.

Jak podaje BBC, podobna historia zdarzyła się już w kwietniu. Wtedy policja aresztowała pewnego profesora w Kalkucie. Powód? Rozpowszechnianie w Internecie rysunków wyśmiewających Mamatę Banerjee - szefową rządu Zachodniego Bengalu. Po jakimś czasie go wypuszczono - informuje BBC.

DOSTĘP PREMIUM