Były szef Mossadu: Atak na Iran to najgłupszy pomysł, o jakim słyszałem

Meir Dagan, były szef izraelskiego wywiadu, stwierdził w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS News, że atak izraelskich wojsk na Iran to ?najgłupszy pomysł, o jakim słyszał?.

- Atak na Iran teraz, przed rozważeniem wszystkich innych możliwych działań, nie jest właściwym sposobem postępowania - ocenił Dagan, który przez ponad 10 lat kierował Mossadem.

Według Dagana najlepszym sposobem unieszkodliwienia irańskiego reżimu jest wspieranie irańskiej opozycji i studentów.

Iran oskarża Dagana o wysyłanie zabójców, wirusów komputerowych i uszkadzanie sprzętu - wszystko po to, by opóźnić irański program atomowy. Prezydent kraju Mahmud Ahmadineżad groził w przeszłości całkowitym zlikwidowaniem państwa żydowskiego.

Tymczasem Dagan ocenia irańskie władze w wyważony sposób: - Reżim w Iranie jest bardzo racjonalny. Nie jest racjonalny według zachodnich standardów myślenia, ale niewątpliwie myśli o politycznych konsekwencjach wszystkich swoich działań - powiedział.

Izraelscy obywatele i władze są podzielone w kwestii potencjalnego ataku na irańskie instalacje nuklearne. Izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział ostatnio, że wszyscy zwolennicy "powstrzymywania" irańskiego programu nuklearnego "wyznaczają nowy standard ludzkiej głupoty".

TOK FM PREMIUM