"Wszyscy wiedzą, że Romney przegra te wybory"

Nancy Pelosi, liderka mniejszości w Izbie Reprezentantów, nie ma wątpliwości, że Barack Obama wygra listopadowe wybory prezydenckie w USA.

Obecny prezydent Barack Obama jest członkiem Partii Demokratycznej. W Izbie Reprezentantów większość ma natomiast Partia Republikańska, która utrudnia Obamie wprowadzanie niektórych ustaw.

Podczas wywiadu dla stacji CNN Pelosi została zapytana, czy byłaby w stanie współpracować z Mittem Romneyem, jeśli wygrałby on wybory. - Och, Mitt Romney nie zostanie prezydentem USA - odpowiedziała ze śmiechem - Myślę, że wszyscy o tym wiedzą.

Paul Ryan pomoże Demokratom wygrać?

Według Pelosi decydującym momentem kampanii wyborczej był wybór przez Romneya Paula Ryana jako swojego kandydata na wiceprezydenta. Ryan chce umożliwić prywatnym ubezpieczycielom konkurowanie z Medicare - państwowym systemem ubezpieczeń zdrowotnych dla osób po 65. roku życia oraz młodszym osobom niepełnosprawnym. Według Republikanów tylko wtedy system ubezpieczeń dla seniorów będzie wypłacalny. Demokraci twierdzą z kolei, że takie rozwiązanie będzie oznaczać koniec Medicare.

Sondaże wskazują, że Medicare wraz z bezrobociem i deficytem budżetowym jest najważniejszą kwestią gospodarczą. Zdecydowana większość ankietowanych nie chce wprowadzenia zmian w systemie Medicare i odrzuca system proponowany przez Ryana.

Pelosi stwierdziła, że problem Medicare jest "kluczowy" dla wyborców i seniorzy odwrócą się od Republikanów.

Według Pelosi nominowanie Ryana pomoże też Demokratom wygrać w listopadzie wybory uzupełniające do Kongresu i odzyskać większość. Ostrzegła zarazem, że nawet, jeśli Obama wygra wybory prezydenckie, kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów może skutecznie paraliżować jego reformy.

Podyskutuj o wyborach w USA na naszym profilu na Facebooku >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

TOK FM PREMIUM