Agentki Mossadu: Flirtujemy, by uzyskać informacje. To daje nam przewagę nad kolegami

- Używamy naszej kobiecości jako narzędzia, bo w pracy wywiadu wszystkie chwyty są dozwolone - mówią w wywiadzie dla izraelskiego dziennika agentki Mossadu. Jak przyznają, dzięki flirtowaniu mogą uzyskać więcej informacji niż ich koledzy.

Po raz pierwszy w historii pięć agentek Mossadu udzieliło wywiadu hebrajskojęzycznemu dziennikowi "Lady Globes" i opowiedziało, jak wygląda praca w kobiet w wywiadzie. Opowiedziały m.in. o wykorzystywaniu podczas służby kobiecych atutów oraz o tym, jak daleko są w stanie się posunąć. Artykuł komentują anglojęzyczne media, m.in. "Times od Israel".

Wszystkie wypowiadające się w nim agentki posiadają stopnie oficerskie i miały okazję brać udział w kluczowych operacjach izraelskiego wywiadu. Jedna z nich - Yael - twierdzi, że flirtowanie jest akceptowane, jeśli w grę wchodzi zdobycie informacji istotnych dla bezpieczeństwa kraju. Przyznała, że kobiety mają pewną przewagę nad mężczyznami: - Mężczyzna, który chce zyskać dostęp do chronionej strefy, ma niewielkie szanse... Zupełnie inaczej jest w przypadku zalotnie uśmiechniętej kobiety.

- Używamy naszej kobiecości jako narzędzia, bo w pracy wywiadu wszystkie chwyty są dozwolone - potwierdza Efrat, najstarsza stopniem kobieta w Mossadzie.

Agentka: Flirtujemy, ale seks nie wchodzi w grę

- Jednak nawet jeśli przespanie się z ministrem prezydenta Ahmedinedżada miałoby uratować daną operację, nikt z góry nie autoryzowałby takich działań. Kobiety służące jako agentki nie mogą być wykorzystywane w ten sposób. Czasem flirtujemy, ale seks nie wchodzi w grę - dodaje.

Inna z kobiet, Ella, opowiada o wpływie pracy na jej życie rodzinne: - Zostawiam moją rodzinę w domu. Męża i trójkę dzieci, śpiących bezpiecznie w swoich łóżkach. W oczach stają mi łzy, gdy o tym pomyślę.

Szef Mossadu Tamir Pardo, znany z rzadkiego komentowania pracy wywiadu, chwali kobiety jako niezwykle cenne w pracy operacyjnej. Docenia ich podzielność uwagi i umiejętność stawiania celów operacji ponad własnym ego. - Na przekór stereotypom, kobiety są lepsze od mężczyzn jeśli chodzi o rozpoznanie terenu działań, odczytywanie znaczenia różnych sytuacji, orientację w terenie. Nie są po prostu dobre, są bardzo dobre.

Efrat ma świadomość konsekwencji swojej pracy. - Jeśli zostanę złapana, mogę pożegnać się z życiem. - Dodaje jednak, że to ryzyko, na które godzi się dla dobra swojego kraju.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM