OBWE piętnuje Polskę za wyrok na Antykomora. "Wzywam polskie władze..."

Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów skrytykowała wyrok na Roberta Frycza, administratora krytycznej wobec prezydenta Komorowskiego strony Antykomor.pl. Dunja Mijatovic stwierdziła, że Polska powinna zdekryminalizować zniesławienie.

- W nowoczesnej demokracji sankcje kryminalne za obrazę głowy państwa są nie na miejscu. Zwłaszcza że Europejski Trybunał Praw Człowieka od lat odwracał takie wyroki - stwierdziła Mijatović .

- W związku z naturą pracy funkcjonariusze publiczni muszą tolerować większą dozę krytycyzmu i satyry niż zwykli ludzie - powiedziała przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów. - Mimo coraz popularniejszego w świecie przekonania, że ludzie nie powinni być ścigani za zniesławienie, polski Trybunał Konstytucyjny w 2011 r. utrzymał w mocy artykuł 135 Kodeksu karnego, na mocy którego skazano Frycza - podkreśliła.

Sprawa Antykomor.pl

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał Frycza za winnego jednego z zarzutów dotyczących znieważenia prezydenta; od drugiego zarzutu w sprawie znieważenia głowy państwa go uniewinnił. Strona Antykomor.pl zawierała materiały satyryczne, często o dość niewybrednej treści, i gry online pozwalające m.in. strzelać do głowy państwa.

Frycz usłyszał wyrok roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie. Sąd uznał go też winnym fałszowania dokumentów. Prokurator domagał się kary roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Obrona chciała uniewinnienia. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Zakończył się już po dwóch rozprawach.

"Wzywam polskie władze..."

Mijatović wspiera program przeciwko kryminalizowaniu zniesławienia i regularnie wzywa polskie władze do zajęcia się odpowiednimi przepisami polskiego kodeksu karnego.

- Mam nadzieję, że sąd drugiej instancji zmieni ten wyrok - oświadczyła. - Wzywam polskie władze do powzięcia natychmiastowych kroków zmierzających do zupełnej dekryminalizacji zniesławienia - dodała.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM