Nielegalne mięso z wielkich gryzoni na targach w Londynie. "To jest szokujące"

"Szokujące" ilości potencjalnie groźnego dla zdrowia mięsa gryzoni przypominających szczury wytropili dziennikarze BBC na londyńskich targowiskach z żywnością. Reporterzy nagrali ukrytą kamerą, jak rzeźnicy na jednym z najbardziej ruchliwych targów w brytyjskiej stolicy przygotowywali do sprzedaży mięso szczecińca - podaje BBC.

O procederze, który ma miejsce na Ridley Road Market w Dalston we wschodnim Londynie, BBC powiadomili anonimowi inspektorzy ochrony zdrowia. Praktyki miały dotyczyć przede wszystkim zachodnioafrykańskiego wędzonego specjału wyrabianego normalnie z mięsa owcy lub kozy - donosi BBC .

Ostatnia nieplanowana inspekcja na targu miała miejsce w 2009 r. - To jest szokujące. Jestem zaszokowany ilością tego mięsa - mówił Paul Povey, jeden z najlepszych brytyjskich ekspertów zajmujących się kontrolą jakości mięsa, którego BBC poprosiła o inspekcję towaru z Dalston.

"Tylko nie mów nikomu, bo będą kłopoty"

- To nielegalne, mięso nie przeszło żadnych inspekcji i równie dobrze może być czymś zakażone - dodał Povey. Tymczasem Rada Miasta w Hackney utrzymuje, że od 2009 r. otrzymała tylko jedno zgłoszenie o sprzedaży nielegalnego mięsa na Ridley Road Market - zgłoszenie miało okazać się nieprawdziwe.

W Wielkiej Brytanii sprzedaż tzw. smokies, owczego lub koziego mięsa wędzonego ze skórą, jest nielegalna. Wielu handlarzy nie przejmuje się zakazami i zaspokaja popyt na "smokies" nielegalnie.

- Tylko nie mów nikomu, bo będą kłopoty - mówi reporterowi BBC jeden z nagranych ukrytą kamerą sprzedawców, przekazując dziennikarzowi porcję nielegalnego wędzonego mięsa.

"Nie ma żadnych szczurów, nie sprzedaję ich"

W dwóch kolejnych sklepach sprzedawcy zaoferowali pod ladą działającym pod przykrywką reporterom mięso ze szczecińca - gryzonia, który przypomina szczura i osiąga wagę nawet do 9 kg, a którego mięso importowane jest z Ghany, gdzie szczeciniec jest przysmakiem.

Skonfrontowani później z dziennikarzem BBC, który pytał ich o mięso szczecińca, sprzedawcy wszystkiemu zaprzeczyli. - Nie mam żadnych szczurów, nie sprzedaję szczurów. Dlaczego mnie nagrywasz? - oburzał się jeden z nich.

Brytyjski organ Food Standards Agency zapowiedział więcej kontroli na wszystkich targach żywnościowych. Przedstawiciel agencji przyznał, że niebadane wcześniej mięso z nieznanego źródła może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

TOK FM PREMIUM