"Slogan Fox News to dwa kłamstwa w trzech słowach" - tak w USA krytykują największą telewizję

Fox News jest pod ostrzałem wytrwałej grupy szyderców. O sloganie największej w USA stacji informacyjnej ("uczciwe i obiektywne") mówią: dwa kłamstwa w trzech słowach. Nieustannie czyhają na potknięcia, wytykają liczne przypadki manipulacji, bezlitośnie wyśmiewają slogany reklamowe, przekręcają nazwę na "Faux News" i tworzą memy z dziennikarzami stacji.

Kontrowersje związane z Fox News zajmują całą odrębną stronę tematyczną w Wikipedii. Są nawet podzielone według precyzyjnej kwalifikacji na oskarżenia formułowane pod adresem telewizji Murdocha przez polityków, inne media i ich komentatorów, gwiazdy popkultury, ośrodki badania opinii publicznej i raporty naukowe.

Z czołowej amerykańskiej stacji informacyjnej nabijają się komicy, blogerzy, dziennikarze innych stacji i rzesze internautów. Stacji nieustannie zarzucają stronniczość, popieranie Partii Republikańskiej i fałszowanie rzeczywistości.

Komik Jon Stewart o Fox News: cyniczna i obłudna organizacja informacyjna

Jeden z największych wrogów Fox News to niewątpliwie gospodarz "The Daily Show" emitowanego na kanale Comedy Central. Niemal w każdym tygodniu komik naśmiewa się z wpadek dziennikarzy Fox, wytyka niekonsekwencję i stronniczość. Do legendy przeszedł odcinek, w którym razem z chórem gospel zaśpiewał dedykowaną Fox News piosenkę "Go F*** yourselves". - Przepraszam, że was tyle krytykuję, ale jesteście po prostu okropną, cyniczną i obłudną organizacją informacyjną - mówił.

The Daily Show with Jon Stewart Get More: Daily Show Full Episodes , Political Humor & Satire Blog , The Daily Show on Facebook

Fox News w równym stopniu nie lubi Stewarta, określa go mianem "śmiesznego faceta" i krytykuje jego show. - Nie możecie mnie krytykować za to, że nie jestem "uczciwy i obiektywny". To wasz slogan! Do którego, przy okazji, nigdy się nie stosujecie! - odpowiada na to Stewart.

The Young Turks: ... i gdy już myśleliście, że Fox News nie może być głupszy...

Kanał The Young Turks na YouTube regularnie wyśmiewa się z dziennikarzy Fox News. Ostatnio zmieszali z błotem stałą współpracowniczkę stacji Liz Trottę, która stwierdziła, że "kobiety zazdroszczą Ann Romney, bo wyszła za mąż za bogatego i dobrego mężczyznę", a do tego jest "elegancka i pewna siebie jak jej występująca na igrzyskach olimpijskich klacz Rafalca".

- Po tych pełnych nienawiści komentarzach można poznać, jak ci ludzie myślą. Oni uważają, że pracą kobiety jest znalezienia bogatego kolesia, ustatkowanie się, ładne ubieranie się i ujeżdżanie koni - mówił Cenk Uygur. - To takie żałosne i takie w stylu Fox News - dodał.

 

Inne wideo zaczynają tekstem: - I gdy już myśleliście, że Fox News nie może być głupszy, zrobili coś takiego - po czym emitują fragment programu o dziennikarzu Fox News, który krytykuje żebrzących bezdomnych.

Buzzfeed punktuje zmanipulowane tytuły

Do fanów Fox News nie należą też redaktorzy popularnego serwisu Buzzfeed, agregującego ciekawostki, informacje z pogranicza polityki i rozrywki, życia celebrytów, śmieszne filmiki etc. Skrupulatnie wytykają wszelkie wpadki stacji.

"Fox News manipuluje wypowiedzią Joe Bidena", "Fox News twierdzi, że darmowa antykoncepcja to spisek mający na celu zlikwidowanie biednych", "Rozdajemy naklejki "Wyłącz Fox News'", "Fox News nie wie, gdzie które stany są na mapie" - to tytuły niektórych wpisów.

W jednym z redakcyjnych cykli wytykali stronniczość Fox, zestawiając informacje z innych mediów z tytułami nadanymi przez Fox News. I tak informacja o nowojorskich władzach, które chcą uczyć w szkołach o tym, jak postępować z niechcianymi dziećmi, jest zatytułowana "NYC uczy uczniów porzucać dzieci?". Informacja o tym, że Obama przyspieszy wycofanie wojsk z Afganistanu, jest zatytułowana "Obama nie podziękował generałowi Petraeusowi". Z kolei w tekście o wizycie Michelle Obamy w RPA i spotkaniu z Nelsonem Mandelą Fox News pisze "Michelle zlekceważona w RPA, ale wkrótce jedzie na prywatne safari".

Jedyny cel licznych antystron to tropienie błędów i nadużyć "FauxNews"

Nie brak też stron dedykowanych tylko i wyłącznie wyśmiewaniu stacji Murdocha.

Jedna z nich to "Really, Fox News?" . "Pokazujemy Fox News jako machinę propagandową, która świadomie publikuje fałszywe, stronnicze, rasistowskie i błędne informacje, by propagować skrzywiony konserwatywny program polityczny" - piszą jej twórcy. Skrupulatnie wytykają manipulacje: "W artykule o >>wzmagających się nawoływaniach do dymisji Hillary Clinton<< znalazłem tylko jeden głos wzywający do tego" - napisał ostatnio jeden z autorów.

Inna to FauxNewsChannel - przeciwnicy często nazywają stację "Faux News" (od faux - fałszywy, zmyślony).

Facebook, Fuck Fox News i "dwa kłamstwa w trzech słowach"

Antyfani Fox News skupiają się też w wielu grupach na Facebooku. Fanpejdż "Fox News isn't News" pisze: "Fox News to nie jest źródło jakichkolwiek prawdziwych wiadomości, nie zatrudniają profesjonalistów, zafałszowują informacje i utrwalają złe standardy dziennikarstwa".

Kolejny profil ma wiele mówiącą nazwę "Fuck Fox News". W swoim opisie przytacza cytat Alana Sorkina: "Slogan >>sprawiedliwe i wyważone<< zawsze uderzał mnie jako dwa kłamstwa w trzech słowach".

Jest też strona "Fox News Sucks" dla "wszystkich, którzy mają dość lub są poirytowani tendencyjnymi poglądami, fałszywymi doniesieniami, koszmarnymi prowadzącymi i programami".

"Im więcej oglądasz, tym mniej wiesz", "nie jesteśmy uczciwi, jesteśmy zdecydowanie nieobiektywni, ale przynajmniej jesteśmy szczerzy" - kpią facebookowicze i zamieszczają kolejne prześmiewcze memy.

Na pocieszenie dziennikarzy FN można dodać, że profile mają do kilkunastu tysięcy fanów, a oficjalny profil Fox News na Facebooku ma ich ponad 2,6 milionów.

TOK FM PREMIUM