Obama o swojej największej porażce: Brak reformy ustawy imigracyjnej

Prezydent USA Barack Obama przyznał, że brak reformy ustawy imigracyjnej był jego największą porażką. Winą za to obarczył zły stan gospodarki i brak współpracy ze strony Partii Republikańskiej.

Obama musiał odpowiedzieć na niewygodne pytania dziennikarzy podczas spotkania transmitowanego przez hiszpańskojęzyczną telewizję Univision.

- Moją największą porażką jest to, że nie wprowadziłem kompleksowej reformy ustawy imigracyjnej - przyznał prezydent.

- Kiedy mówiliśmy o imigracji, było to przed tym, zanim gospodarka znalazła się na krawędzi upadku. Potem upadł bank Lehman Brothers i giełda. Moim pierwszym obowiązkiem było upewnienie się, że kraj nie pogrąży się w depresji - tłumaczył.

Przy okazji Obama skrytykował Republikanów, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów i skutecznie blokują niektóre reformy. - Być może byłem naiwny, ale nie spodziewałem się, że Republikanie, którzy poprzednio popierali wszechstronną reformę imigracji, nagle się od tego pomysłu odwrócą - stwierdził złośliwie.

Dziennikarz Jorge Ramos przypomniał Obamie, że obiecywał 11 milionom nielegalnych imigrantów z krajów Ameryki Łacińskiej możliwość legalizacji pobytu w USA. - Nie obiecywałem, że zrobię wszystko na 100 procent, gdy zostanę wybrany na prezydenta. To, co obiecałem, to, że będę pracował każdego dnia tak ciężko jak tylko mogę, żeby upewnić się, że każdy w tym kraju, bez względu na pochodzenie, miał szansę spełnienia swojego amerykańskiego snu. Tej obietnicy dotrzymałem - bronił się prezydent.

Czy Latynosi ruszą do urn?

Według ostatniego sondażu 68 proc. Latynosów popiera Baracka Obamę. Tylko 26 proc. z nich chce głosować na kandydata Republikanów Mitta Romneya. Pytanie brzmi, czy latynoscy wyborcy pójdą do urn - ich społeczność została w dużym stopniu dotknięta skutkami kryzysu, są też coraz bardziej rozczarowani polityką Obamy.

Podyskutuj o wyborach w USA na naszym profilu na Facebooku >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

DOSTĘP PREMIUM