Komorowski: Prezydent Obama sam poruszył temat wiz dla Polaków

Bronisław Komorowski ma nadzieję, że wybory w USA pomogą otworzyć drogę do zniesienia wiz dla Polaków. Prezydent poinformował, że w rozmowie z nim Barack Obama sam przypomniał swoją deklarację z końca 2010 r. - Musimy mieć świadomość, że do przeprowadzenia tych zmian potrzebujemy głosów zarówno Demokratów, jak i Republikanów - mówił Komorowski.

Bronisław Komorowski przebywa w Nowym Jorku, gdzie bierze udział w 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Okazją do rozmowy prezydentów była kolacja wydana przez Baracka Obamę dla przywódców państw goszczących w Nowym Jorku. Komorowski powiedział dziennikarzom, że prezydent USA sam poruszył temat wiz.

Wyraził przy tym zadowolenie, że Barack Obama poruszył ten problem w okresie przedwyborczym: - Ta rozmowa była okazją do przypomnienia przez prezydenta USA zobowiązania w sprawie ruchu bezwizowego dla Polaków, co oczywiście przyjąłem z radością, jako zapowiedź tego, że wybory (prezydenckie) w Stanach Zjednoczonych nie kończą tego procesu, tylko być może otwierają drogę do pełnego sukcesu.

Prezydent opowie o doświadczeniach Polski ze zmianą systemu

Bronisław Komorowski poinformował, że rozmowa z Barackiem Obamą dotyczyła także obecności żołnierzy amerykańskich na ziemiach polskich od przyszłego roku. W środę po południu czasu polskiego prezydent zabierze głos na forum Zgromadzenia Ogólnego. Będzie mówił o polskich doświadczeniach w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych.

- My mamy bardzo pozytywne doświadczenie z przechodzenia od systemu totalitarnego, od komunizmu do wolności, nie na drodze rewolucji, a jeżeli były to zmiany rewolucyjne, to była to rewolucja samoograniczająca się, jeśli chodzi o metodę działania - mówił polski prezydent. Dodał, że jest to ciekawe doświadczenie szczególnie dla krajów, które stoją w obliczu rewolucji, takich jak państwa Afryki Północnej.

Komorowski poinformował też, że w Nowym Jorku rozmawiał w cztery oczy z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Moonem, a także prezydentami Gruzji i Mołdawii. Na dziś zaplanowano spotkanie z prezydentami Afganistanu i Nigerii. We wtorek Bronisław Komorowski gościł w akademii wojskowej w West Point. Prezydent żartował, że kadeci ucieszyli się nie tyle z jego obecności, co z faktu, że ta wizyta oznaczała amnestię za drobne przewinienia w regulaminie szkoły.

DOSTĘP PREMIUM