Polacy na Oktoberfest - niemiecki dziennik zachwycony

Dziennik ?Sueddeutsche Zeitung? pisze dziś m.in. o młodych mieszkańcach Niemiec manifestujących polskie korzenie na Oktoberfest.

"Sueddeutsche Zeitung" pisze w obszernym artykule pt. "Taneczny obrót po polsku" o polskich uczestnikach dorocznego Święta Piwa w Monachium - o monachijskiej grupie tanecznej Polonia, która razem z polonijną grupą taneczną z Hamburga uczestniczyła w uroczystym pochodzie otwierającym Oktoberfest.

Artykuł to przy okazji informacja o młodych mieszkańcach Niemiec o polskich korzeniach, których jeszcze mało. "Co może być lepszym symbolem porozumienia między narodami od tańca Polaków w drodze na błonia wśród uczestniczących w pochodzie grup w bawarskich strojach i mundurach bractw kurkowych, wozów zaprzężonych w konie i woły? W każdym razie, byłoby nudno bez tańców na tej siedmiokilometrowej trasie, kiedy pochód co jakiś czas się zatrzymuje. Joanna Fryzowicz jest od roku członkiem grupy, a skłoniła ją do tego też chęć poprawy swojej polszczyzny. Po niemiecku mówi bezbłędnie, tymczasem swój polski musi poprawić" - pisze autor artykułu.

Dodaje, że Joanna miała tylko dwa i pół roku, kiedy przyjechała z rodzicami z Polski do Niemiec. Dorastała w Dortmundzie, studiowała w Bielefeld i Oksfordzie, pracowała w Londynie, a teraz pracuje w Monachium w firmie jako doradca przedsiębiorstw: "W sobotę, ubrana w dirndl, oprowadzała jeszcze przyjaciół z Londynu po mieście, którego sama jeszcze dobrze nie zna".

Inną bohaterką artykułu w "Sueddeutsche Zeitung" jest osiemnastoletnia Maja Sajkiewicz, która urodziła się w Monachium i "dorastała w dwóch językach". Autora artykułu intryguje, dlaczego młoda dziewczyna interesuje się tańcem ludowym: "Nie po raz pierwszy słyszy to pytanie, bo jej hobby nie jest odbierane jako trend, ale jej samej się podoba. To jest coś, co nie każdy robi. To jest taniec pod prąd, można by powiedzieć".

Trzy godziny polonijne grupy taneczne musiały czekać na trasie przemarszu, "ale potem ludzie stojący wzdłuż trasy często wiwatowali, kiedy tańczyli przed nimi Polacy w ludowych strojach".

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle" .

embed

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM