Nowy sondaż: W kluczowych stanach Obama bije Romneya. Duża przewaga

Według najnowszych sondaży, przeprowadzonych w kluczowych stanach USA, tzw. swing states, od których może zależeć wynik wyborów prezydenckich, Barack Obama wyraźnie prowadzi przed Mittem Romneyem. Kandydat Republikanów stracił nawet w kwestii, która była motorem jego kampanii - gospodarce.

Sondaże przeprowadzone w trzech "swing states" - Ohio, Florydzie i Pensylwanii - wskazują, że wśród tzw. likely voters, czyli osób, które z dużym prawdopodobieństwem pójdą głosować, urzędujący prezydent osiągnął ponad 50 proc. poparcia, bijąc kandydata Republikanów różnicą od 9 do nawet 12 punktów proc. - informuje CNN .

Wyniki badań, przeprowadzonych już po ubiegłotygodniowej publikacji tzw. taśm Romneya" opublikowały Uniwersytet Quinnipiac, telewizja CBS News, dziennik "New York Times" oraz uczelnia Franklin & Marshall. To kolejne już sondaże w ostatnich dwóch dniach, które potwierdzają przewagę Obamy. CNN przypomina, że jeszcze żaden republikański kandydat w ostatnich latach nie zdobył Białego Domu, jeśli nie wygrał w Ohio.

Romney: Zobaczycie moje poparcie w dzień wyborów

Jak podkreślają komentatorzy indagowani przez CNN, słaby wynik Romneya to nie tylko rezultat kolejnego już kiepskiego tygodnia kampanii. Sondaże wskazują, że wyborcy lepiej ocenili kompetencje Obamy w kwestiach medycyny i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa narodowego, imigracji, kryzysu i - co ciekawe - gospodarki. To na tym ostatnim polu Mitt Romney długo z Obamą wygrywał i to na tej kwestii oparł w dużej mierze swoją kampanię. Tym razem wygrywał tylko w kwestii redukcji deficytu budżetowego.

Sztab Republikanina i on sam nie poddają się. - Sondaże idą raz w górę, raz w dół, ale zobaczycie to wsparcie, którego potrzebuję, by wygrać, w dzień wyborów - powiedział Romney w wywiadzie dla CNN.

Podyskutuj o wyborach w USA na naszym profilu na Facebooku >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM