Alternatywne Noble. Doceniono działacza na rzecz biernego oporu

Brytyjska kampania skierowana przeciwko przemysłowi zbrojeniowemu oraz działacze na rzecz pokoju, praw człowieka i środowiska naturalnego z USA, Afganistanu i Turcji zostali nagrodzeni nagrodą Right Livelihood Awards zwaną też "alternatywnym Noblem".

W tym roku międzynarodowe jury nagrodziło m.in. Gena Sharpa, amerykańskiego naukowca, który znany jest z promowania filozofii biernego oporu społecznego na świecie. Ten emerytowany profesor z uniwersytetu w Massachusetts już dwukrotnie, w 2009 i 2012 r., nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

195 tys. dolarów nagrody podzieli on z Simanem Samarem, afgańskim lekarzem, którego organizacja zajmuje się ochroną zdrowia i edukacją wśród najbiedniejszych oraz brytyjską kampanią skierowaną przeciwko przemysłowi zbrojeniowemu. Wyróżniono także działacza na rzecz ekologii z Turcji Hayrettina Karaca.

Right Livelihood Award przyznawana jest od 1980 r. Ufundował ją szwedzki pisarz i filantrop Jakob von Uexkulla w celu wyróżnienia osób "pracujących nad praktycznymi i godnymi naśladowania rozwiązaniami najbardziej pilnych wyzwań, przed którymi staje dzisiaj świat".

Jury docenia zwykle cztery osoby lub instytucje działające na rzecz praw człowieka, edukacji, pokoju i ochrony środowiska. Nagrody wręczane są w szwedzkim parlamencie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM