Islandzka telewizja przeprasza za reklamy z "Polakiem"

Po interwencji polskiego konsula Islandzka telewizja Skjareinn przeprasza za reklamy z mężczyzną ubranym w koszulkę z polskim godłem i pokazującym środkowy palec - dowiedziało się Radio ZET.

W ten sposób stacja promowała na przystankach autobusowych w Reykjaviku swój program satyryczny "Johnny Naz". Plakaty wywołały oburzenie w wśród islandzkiej Polonii.

Przeprosiny trafiły do polskiego konsulatu. W poniedziałek telewizja umieści je na swojej stronie internetowej. Pisze, że nigdy nie miała zamiaru obrażać Polaków. Polska koszulka na plakacie pojawiła się przypadkowo, bo prowadzący program odwiedził Polskę.

W islandzkiej telewizji pojawiła się reklama programu satyrycznego, w której w kontrowersyjny sposób wykorzystano wizerunek Polaka. Prezenter w koszulce polskiej reprezentacji spaceruje z doklejonymi wąsami i pokazuje środkowy palec. Telewizja twierdziła, że reklama nie miała nikogo obrazić.

Plakaty, które pojawiły się m.in. na przystankach komunikacji miejskiej w Reykjaviku, jak i telewizyjna reklama, poruszyły islandzką Polonię - a według najnowszych statystyk Polacy stali się najliczniejszą, liczącą 9228 osób grupą cudzoziemską w tym kraju. To ponad 36 procent wszystkich imigrantów. Drugie miejsce zajmują przybysze z Litwy, a trzecie - Filipińczycy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM