Kalifornia: Zakaz "leczenia" młodych ludzi z homoseksualizmu

Kontrowersyjna terapia dla dzieci i młodzieży, która miała "wyleczyć" ich z homoseksualizmu, została zdelegalizowana przez władze Kalifornii - donosi serwis "Informacje USA". Nowe prawo ma wejść w życie na początku 2013 roku. Do tej pory rodzice mieli prawo decydować o próbie zmiany orientacji seksualnej swoich homoseksualnych dzieci.

Kalifornia to pierwszy stan, w którym psychoterapeuci nie będą mieli prawa "leczyć" homoseksualnej młodzieży z ich orientacji. Ustawa została już podpisana przez gubernatora stanu Jerry'ego Browna. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2013 roku.

Zgodnie z ustawą wprowadzony zostanie zakaz stosowania wobec osób poniżej 18. roku życia wszelkiego rodzaju technik psychoterapeutycznych mających na celu zmianę orientacji lub samoidentyfikacji seksualnej z homo- czy biseksualnej na heteroseksualną. Do tej pory techniki stosowane przez zwolenników takiej terapii były różne: od wizyt u psychologa począwszy, a na elektrowstrząsach i egzorcyzmach skończywszy.

Terapia, która prowadziła nawet do prób samobójczych

Demokratyczni ustawodawcy, opierając się na badaniach naukowych, przekonywali, że homo- lub biseksualizm nie jest chorobą, z której można leczyć. Co więcej, uporczywa terapia stosowana na nieletnich może prowadzić do głębokiej depresji, zachwiania poczucia własnej wartości, a nawet prób samobójczych.

Nowa ustawa została entuzjastycznie przyjęta w wielu środowiskach. - Młodzież LGBT będzie teraz chroniona przed praktyką, która nie tylko została odrzucono jako pseudonauka, ale też ma destruktywny wpływ na życie nieletnich - stwierdził Chad Griffin, szef Kampanii na rzecz Praw Człowieka. Podobnego zdania są największe amerykańskie organizacje ze świata medycznego - American Medical Association i American Psychiatric Association.

Przeciwnicy ustawy: rodzice powinni mieć prawo decydowania o wychowaniu

Przepisy nie spodobały się jednak wielu chrześcijańskim aktywistom oraz republikanom, którzy twierdzą, że naruszają one prawa rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci.

Przeciwnicy ustawy przekonują, że tak jak rodzice mają prawo przekazywać dzieciom własne wartości oraz światopogląd, tak powinni móc podejmować próby zmiany ich orientacji z homoseksualnej na heteroseksualną.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM