Francuski projektant przeprasza za "mój hotel nie dla Chińczyków"

Francuski projektant mody przeprosił za stwierdzenie, że jego luksusowy hotel "nie będzie dostępny dla turystów z Chin". Thierry Gillier dodał, że jego wypowiedź została "wyjęta z kontekstu".

Thierry Gillier, twórca marki Zadig et Voltaire, wydał oświadczenie, w którym stara się załagodzić gniew obywateli Państwa Środka. - Moja uwaga była bez wątpienia niefortunna... Mogę zrozumieć, że mogła urazić moich przyjaciół w Chinach, Francji i innych krajach. Bardzo tego żałuje - ogłosił projektant.

Gillier poprosił magazyn, któremu udzielił wywiadu, by jego słowa o "chińskich turystach" zmienić na "masowych turystów". Zaznacza bowiem, że jego hotel ma być ekskluzywny i nie będzie nastawiony na zwykłych turystów, ale tych z wyższych sfer.

Niespodziewanie rację projektantowi przyznali internauci, nawet ci z Chin. "Portierzy w hotelach z wyższością patrzą na innych obywateli. Jak możemy mieć pretensje do Francuzów, że robią to samo?" - pytał retorycznie jeden z nich. Hotel francuskiego projektanta ma powstać w 2014 roku.

Czytaj więcej w serwisie BBC >>

TOK FM PREMIUM