Plaga włamań w Niemczech. "To skutek przyjęcia Rumunii i Bułgarii do UE"

W pierwszym półroczu 2012 roku liczba włamań w Nadrenii Północnej-Westfalii wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2011. Policja przypisuje to m.in. przyjęciu do UE Rumunii i Bułgarii.

W Nadrenii Północnej-Westfalii w tym roku zgłoszono policji 29 334 włamań. To o 3 118 więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Informacje te przekazał szef resortu spraw wewnętrznych w rządzie krajowym tego landu Ralf Jäger (SPD) w odpowiedzi na interpelację poselską.

Bandy z krajów Europy południowo-wschodniej

Jäger poinformował w piątek, że gwałtowny wzrost przestępczości zorganizowanej odnotowano w całych Niemczech.

W Nadrenii Północnej-Westfalii plagę włamań szczególnie w dużych miastach i w pobliżu autostrad minister tłumaczy m.in. skutkiem przyjęcia do Unii Europejskiej Rumunii i Bułgarii. Dlatego policja dostrzega też winnych w zorganizowanych bandach z Europy południowo-wschodnich.

- Bardzo poważnie traktujemy wzrost liczby włamań i podjęliśmy w tym zakresie konkretne działania. Gorsze od szkód materialnych są często szkody psychiczne spowodowane włamaniem - wskazał szef resortu spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii, najludniejszego kraju związkowego RFN.

Zasuń rygiel! Lepiej nie ryzykować!

Krajowy Urząd Kryminalny tego landu musi sobie radzić z tak zmasowanym zjawiskiem przestępczości band z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej od 1989 roku. W związku z plagą włamań zorganizowano kampanię prewencyjną pod hasłem "Zasuń rygiel! Lepiej nie ryzykować!" Policjanci apelują do mieszkańców, aby "trzykrotnie zasunęli rygiel": zabezpieczyli mieszkanie, byli czujni i zgłaszali wszystko, co wydaje się im podejrzane oraz pamiętali o tym, żeby dzwonić w takich przypadkach pod numer 110.

Kampania przynosi pierwsze owoce. Włamywaczom nie udało się wedrzeć do 40 proc. dobrze zabezpieczonych domów i mieszkań. Policja krajowa opracowała ponadto różne koncepcje ochrony przed włamaniami dla różnych regionów NPW. Wraz z komendami policji powiatowej powołała od roku 2011 ponad 40 grup dochodzeniowych, które mają dostęp do wszystkich baz danych policji. Dzięki takiej współpracy udało się w ramach wspólnej komisji dochodzeniowej ująć członków działającej w różnych regionach Niemiec bandy włamywaczy i zakończyć 16 dochodzeń.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle" .

embed

TOK FM PREMIUM