Nobel za... "odmładzanie komórek i sklonowanie żaby"

Nagrodę Nobla z medycyny dla faworytów: Brytyjczyka Johna Gurdona i Japończyka Shinya Yamanaka. - Naukowcom chodziło o to, żeby dowiedzieć się, czy nasze komórki można odmłodzić. Tak, żebyśmy mogli leczyć choroby wymieniając komórki, całe narządy - wyjaśniał Jan Stradowski z ?Focusa?. Jak podkreślał, Gurdon otrzymał Nobla za sklonowanie żaby, czego dokonał 50 lat temu.

Zdaniem Komitetu Noblowskiego, John Gurdon i Shinya Yamanaka "zrewolucjonizowali nasze rozumienie rozwoju komórek i organizmów".

Naukowcy zaliczani byli do faworytów do zdobycia tegorocznej nagrody w dziedzinie medycyny i fizjologii.

- Najprościej mówiąc, chodziło im o to, żeby odmłodzić nasze komórki. Nie tylko żebyśmy nagle odmłodnieli. Ale żebyśmy mogli leczyć choroby wymieniając komórki, całe narządy na nowe. I to takie, które są w sam raz dla nas, pochodzą z naszych własnych tkanek. Bo jak wiadomo, znalezienie dawcy do przeszczepu jest skomplikowanym procesem. Prace nagrodzone Noblem pokazały, że jest na to szansa - wyjaśniał w TOK FM szef działu naukowego "Focusa" Jan Stradowski.

Najpierw było sklonowanie żaby

Brytyjczyk John Gurdon to bardzo doświadczony naukowiec. I jak tłumaczył Stradowski, wyróżniony został Nagrodą Nobla za sklonowanie żaby, do którego doszło w 1962 r.

- Z komórki jajowej żaby wyjął jądro. Potem włożył do komórki jądro z dorosłego organizmu - kijanki. To było pionierskie doświadczenie. Gurdon jako pierwszy pokazał, że można cofnąć komórkę jajową w czasie. Że można stworzyć od nowa organizm, który będzie się rozwijał - tłumaczył gość programu "Połączenie".

Nagrodzeni za podróż w czasie

Znacznie młodsze jest odkrycie, za które nagrodzono Japończyka. - Yamanaka w 2006 roku

zrobił coś, o czym marzono przez dziesięciolecia. Pokazał, że można przeprogramować komórkę dorosłego organizmu. Wziął komórkę tkanki łącznej i zaczarował ją, dał jej cztery dokładnie dobrane geny. I tak komórka stała się nagle komórką macierzystą, która może prawie wszystko. Bo z nich powstaje przecież cały dorosły człowiek - stwierdził Jan Stradowski.

Jak podkreślał obu naukowców łączy "motyw odmładzania, podróży w czasie". Ale niestety ich odkrycia nie doprowadziły do opracowania terapii, która pozwoliłaby leczyć raka, stwardnienie rozsiane, czy inne ciężkie choroby.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii to nie pierwsze wyróżnienie dla Gurdona i Yamanaki. Naukowcy trzy lata temu otrzymali nagrodę Laskera.

DOSTĘP PREMIUM