Sensacyjny sondaż - Romney przegania Obamę

Po ubiegłotygodniowej debacie telewizyjnej notowania Mitta Romneya idą w górę. W jednym z sondaży kandydat Republikanów wyraźnie wyprzedza obecnego prezydenta USA. Obama pozostaje jednak nadal faworytem listopadowych wyborów.

Opublikowany wczoraj sondaż Pew Research Center przyniósł złe wiadomości dla Baracka Obamy. W badaniu tego ośrodka Mitt Romney wyprzedził obecnego prezydenta USA o 4 punkty procentowe. Na obecnego prezydenta chce głosować 45 proc. ankietowanych, a na kandydata Republikanów 49 proc.

Wynik ten sugeruje gwałtowny zwrot preferencji Amerykanów, bo w poprzednim sondażu to Obama wyprzedzał kandydata Republikanów aż o 8 procent. Sondaże innych ośrodków również pokazują wyrównanie walki o Biały Dom, choć w większości z nich nadal na prowadzeniu jest Obama.

Na internetowej giełdzie bukmacherskiej Intrade, która przyjmuje zakłady wyborcze, gracze nadal za faworyta uważają Baracka Obamę. Jego szanse na zwycięstwo wynoszą niemal 2/3, podczas gdy szanse Mitta Romneya oceniane są na 1/3. Znany analityk dziennika "New York Times" Nate Silver szacuje prawdopodobieństwo wygranej Obamy na niemal 75 proc. ale w ostatnim tygodniu spadło ono o 10 punktów.

" Romney jest cwaniaczkiem pokroju wspanialego George'a W. Busha" - pisze czytelnik na naszym profilu na Facebooku. Zgadzasz się czy nie? Podyskutuj >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM