Teść i mąż podpalili kobietę, bo dała za mały posag

Ta sprawa zszokowała całe Indie - 25-letnia Pravartika Gupta i jej 13-miesięczna córka zostały podpalone przez męża i teścia. Mężczyźni byli niezadowoleni z posagu. Gupta zmarła wkrótce po incydencie, a jej mała córeczka walczy o życie w szpitalu - donosi ?Daily Telegraph?.

Do tej drastycznej próby zabójstwa doszło 6 października. Według sąsiadów kobieta została podpalona wraz ze swoją córką po ostrej kłótni z mężem i teściami. Gdy sąsiedzi przybiegli do domu, znaleźli poparzoną Pravartikę leżącą na podłodze - podaje "Hindustan Times".

Kobieta została przewieziona wraz z dzieckiem do szpitala, gdzie zmarła wkrótce po złożeniu zeznań. Jej córka ma poparzone 55 proc. powierzchni ciała i nadal jest w stanie krytycznym.

Mąż i teść się ukrywają. Teściowa aresztowana

Teść kobiety Ram Mohan Gupta doznał niewielkich oparzeń, ale uciekł ze szpitala zanim został aresztowany. Obecnie się ukrywa razem ze swoim synem i mężem kobiety - Ashutoshem Guptą. Policja poszukuje mężczyzn i chce im postawić zarzut zabójstwa, próby zabójstwa i nielegalnych żądań posagu. Aresztowano już teściową Pravartiki.

Rodzina Pravartiki mówi, że jej mąż i teść byli niezadowoleni z posagu, jaki dostali. Para ożeniła się w 2010 roku. Rodzice Pravartiki zgodzili się dać posag w wysokości 1 mln 200 tys. rupii (około 20 tys. dolarów) i hondę civic w prezencie dla rodziców pana młodego. Wydali też 20 tys. dolarów na ceremonię ślubną. Zapłacili 2/3 kwoty posagu i gdy chcieli zapłacić brakującą sumę, teściowie zażądali też apartamentu. - Powiedzieli, że sami sprezentowali apartament teściom swojej córki i powinniśmy zrobić to samo. To bogaci ludzie, ale są bardzo chciwi - mówił jeden z krewnych kobiety.

Ashutoshowi Gupcie i jego rodzicom nie podobało się też to, że pierwszym dzieckiem pary była córka, a nie syn. - Chcieli się pozbyć matki i córki. Wtedy mężczyzna mógłby znowu się ożenić i dostać kolejny posag - mówi jedna z indyjskich działaczek na rzecz praw kobiet.

W Indiach około 8 tys. kobiet rocznie pada ofiarą swoich mężów lub ich rodzin z powodu zbyt małego posagu. Oficjalnie zmuszanie panny młodej i jej rodziny do zapłacenia posagu jest nielegalne.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM