"Romney chce przenieść nasze miejsca pracy do Chin" - protest przeciw Bain Capital

Ponad 60 zwolnionych pracowników z USA i Francji protestowało przed centralą firmy Bain Capital w Nowym Jorku. Za swoją sytuację obwiniają Mitta Romneya - republikańskiego kandydata na prezydenta USA i współzałożyciela Bain Capital.

Mitt Romney był jednym z założycieli Bain Capital. Kierował firmą przez kilkanaście lat. Firma zajmowała się restrukturyzacją upadających przedsiębiorstw, nieraz zwalniając część pracowników lub przenosząc zakłady produkcyjne poza USA.

Sztab Baracka Obamy wielokrotnie zarzucał Romneyowi, że swoją fortunę "zbudował na zwalnianiu ludzi" i że jest pionierem outsourcingu siły roboczej do biedniejszych azjatyckich państw. Kandydat Republikanów odpowiada, że nie pracuje w firmie od 1999 roku. Argumentuje też, że poprzez restrukturyzację uchronił wiele przedsiębiorstw przed bankructwem i "uratował wiele miejsc pracy".

Zostaną zwolnieni po tym, jak przeszkolą Chińczyków

Wczoraj przed siedzibą Bain Capital w Nowym Jorku odbył się protest pracowników, którzy stracili pracę po przejęciu ich firm przez ten koncern. Pracownicy nieśli ze sobą transparenty. Na jednym z nich był napis "Romney chce przenieść nasze miejsca pracy za granicę".

Kilku manifestantów pracowało w firmie Sensata Technologies z Illinois, która po przejęciu przez Bain przeniesie wszystkie 170 miejsc pracy do Chin. - To koszmar. Musimy chodzić do pracy z podniesioną głową, mimo że naprawdę chce nam się płakać - mówi 29-letnia Mary-Jo Kerr. Kobieta pracowała dla Sensaty od sześciu lat. W listopadzie zostanie zwolniona tuż po tym, jak wraz z innymi Amerykanami przeszkoli chińskich pracowników, którzy przejmą ich miejsca pracy.

Inni protestujący pracowali dla fabryki producenta walizek Samsonite w północnej Francji. Twierdzą, że Bain Capital po przejęciu zakładu celowo doprowadził do jego zamknięcia. Pracownicy wynajęli prawnika i wnieśli przeciwko Bain sprawę do sądu. - Wiedzą, że decyzję podejmował nie zarząd Samsonite, ale ludzie z Bain Capital tutaj w USA. W pozwie dowodzą, że Bain Capital działał sprzecznie z prawem - mówi ich prawnik.

"Świętoszkowaci Republikanie powinni bardziej martwić się o dzieci narodzone niż nienarodzone" - pisze czytelnik na naszym profilu na Facebooku. Zgadzasz się czy nie? Podyskutuj >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM