"Przynieśli mi segregatory pełne kobiet" - wypowiedź Romneya podbija internet

Największym echem po wczorajszej debacie Mitta Romneya z Barackiem Obamą odbiły się nie wymiany zdań na temat polityki zagranicznej czy kryzysu gospodarczego, ale niezamierzenie komiczna wypowiedź Romneya na temat zatrudniania kobiet.

Wypowiedź padła, gdy moderatorka debaty zapytała Romneya o to, co zrobił dla wyrównania płac kobiet i mężczyzn. Kandydat Republikanów opowiedział o sytuacji, jaka wydarzyła się, gdy był gubernatorem stanu Massachusetts.

- Miałem okazję stworzyć rząd stanowy i wszyscy aplikujący byli mężczyznami. Poszedłem do moich pracowników i zapytałem: "Jak to się stało, że wszystkie osoby na te stanowiska to mężczyźni?". A oni powiedzieli: "Cóż, to są ludzie, którzy mają kwalifikacje". Więc zapytałem: "Boże, czy nie możemy znaleźć jakichś kobiet, które też miałyby kwalifikacje?" - opowiadał Romney. - Podjęliśmy więc wspólny wysiłek, żeby znaleźć kobiety, które miałyby kwalifikacje, żeby zostać członkiniami mojego rządu. Poszedłem do grup kobiecych i spytałem: "Czy możecie nam pomóc znaleźć ludzi?", a one przyniosły mi segregatory pełne kobiet - mówił.

Internet się śmieje, reporter wytyka Romneyowi kłamstwo

Wypowiedź została błyskawicznie skomentowana na Twitterze. Słowa "binders" (pl. segregatory) i "binders full of women" (pl. segregatory pełne kobiet - takiego sformułowania użył Romney) w pewnym momencie pojawiały się w 40 tysiącach wpisów na minutę. W serwisie Tumblr powstało konto "binders full of women" zamieszczające prześmiewcze memy. Specjalny profil utworzono też na Facebooku, który w ciągu kilku godzin polubiło ok. 200 tys. osób.

Jeden z reporterów portalu "Boston Phoenix" wytknął Romneyowi kłamstwo. Według niego w 2002 roku, przed wyborami na gubernatora Massachusetts, kilka grup kobiecych postanowiło zająć się problemem małej liczby kobiet we władzach stanowych. Zebrały więc CV wielu kobiet, które miały kwalifikacje do zajmowania wysokich pozycji w administracji. Segregatory z sylwetkami kobiet zostały Romneyowi przekazane po wyborach. "Twierdzenie Romneya, że sam poprosił o te segregatory, jest więc fałszywe" - pisze reporter. Przytacza też dane mówiące o tym, że podczas kadencji Romneya procent kobiet na wysokich stanowiskach w administracji stanowej spadł z 30 proc. do 27,6 proc.

Romney wygrał pierwszą debatę i przegrał drugą

Według widzów i dziennikarzy Mitt Romney zdecydowanie wygrał pierwszą debatę prezydencką z Barackiem Obamą, która odbyła się 3 października w Denver. Po debacie Romney zaczął zyskiwać poparcie i przeganiać Obamę w sondażach.

Podczas wczorajszej debaty, drugiej, silniejszy był jednak Obama. Według komentatorów może to pomóc prezydentowi w odzyskaniu prowadzenia na finiszu kampanii.

"Obawiam się, że bardzo wielu głosujących na Obamę uzasadnia swój wybór tak, jak Snoop Dogg" - pisze czytelnik na naszym profilu na Facebooku. Zgadzasz się czy nie? Podyskutuj >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM