Radykalni muzułmanie zniszczyli bezcenny zabytek w Maroku

Salafici, radykalny odłam islamu, stoją najprawdopodobniej za zniszczeniem liczącej 8 tys. lat skały z rysunkiem przedstawiającym słońce jako bóstwo. - To dosadny znak wzmożonej aktywności tego skrajnie religijnego ruchu w Maroku - oceniają tamtejsi komentatorzy.

Skała z antycznym rysunkiem została zniszczona w tym tygodniu w parku narodowym Toubkal w Maroku - informuje agencja AP.

- Wszelkie informacje wskazują, że to salafici zniszczyli to bezcenne dzieło - mówi Ahmed Assid, działacz królewskiego instytutu zajmującego się lokalną kulturą. Według niego to znak wzrostu aktywności tego islamskiego odłamu w Maroku. - Salafici na przykład nie chcą, by na weselach grana była tradycyjna, nieislamska muzyka związana z tym regionem kraju - tłumaczy.

W Maroku dominuje tolerancyjna, sunnicka wersja islamu. Jednak po zamachach z 11 września 2001 r. obserwuje się w tym kraju wzrost zachowań skrajnie religijnych reprezentowanych właśnie przez salafitów.

Salafizm to muzułmański ruch religijny i polityczny postulujący odrodzenie islamu poprzez powrót do jego pierwotnych źródeł, "religii przodków". Wpływy tego odłamu są coraz powszechniejsze w krajach arabskich.

DOSTĘP PREMIUM