Korea Północna grozi "bezlitosnym atakiem": "Będziemy strzelać bez ostrzeżenia"

Korea Północna zagroziła Korei Południowej otwarciem ognia bez ostrzeżenia, jeżeli nad terytorium Północy zostaną rozrzucone antyreżimowe ulotki. Materiały te szmuglują do Korei Płn. aktywiści antykomunistyczni. Rząd w Seulu nie ma z nimi, przynajmniej oficjalnie, nic wspólnego.

"Bezlitosny atak sił Frontu Zachodniego" zostanie rozpoczęty bez ostrzeżenia - taką groźbę z Pjongjangu przekazała oficjalna reżimowa agencja informacyjna KCNA. "Koreańska Armia Ludowa nie rzuca słów na wiatr" - cytuje północnokoreańskich dowódców wojskowych agencja.

To najostrzejsza groźba Korei Płn. wobec Południa od wielu miesięcy. Pjongjang grozi, że ostrzela turystyczny region przy przygranicznym mieście Paju, położonym zaledwie kilka kilometrów od strefy zdemilitaryzowanej oddzielającej obydwa państwa. To właśnie stamtąd koalicja organizacji pozarządowych skupiających uciekinierów z Północy i bojowników o prawa człowieka zamierza rozrzucić nad terytorium komunistycznej satrapii antyreżimowe ulotki.

200 tys. ulotek i 1000 dolarów

Akcja ma się rozpocząć w poniedziałek o godzinie 4.30 czasu polskiego. Przywódca sojuszu organizacji, Pak Sang-hak zapowiedział, że działacze chcą wypuścić w niebo gigantyczne balony z 200 tys. ulotek krytykujących północnokoreański rząd.

Tysiąc ulotek będzie miał dodatkową "wkładkę" - zabezpieczone w foliowych torbach jednodolarówki. Według Pak Sang-haka i jego pomocników amerykańskie dolary są niezwykle cenione przez żyjących w biedzie mieszkańców Północy.

Groźby Pjongjangu to tylko gniewne pomruki?

Korea Północna ostrzelała dwa lata temu południowokoreańską wyspę, wśród ludności cywilnej były ofiary. W 2010 r. Północ obwiniano o zatopienie południowokoreańskiego okrętu wojennego. Pjongjang wyparł się odpowiedzialności za to zdarzenie.

KCNA często publikuje informacje o anty-południowokoreańskiej retoryce, jednak taka groźba - wobec konkretnego regionu - jest raczej rzadkością.

-Podobne groźby słyszeliśmy w ubiegłym roku i nie powstrzymały nas one. Podobnie nie powstrzymają nas teraz - powiedział Pak Sang-hak, który sam uciekł z Korei Północnej na Południe 12 lat temu.

DOSTĘP PREMIUM