Izrael przejmuje propalestyński statek u wybrzeży Gazy

Izraelska marynarka przejęła międzynarodowy statek propalestyńskich aktywistów zmierzający do Strefy Gazy. Rzeczniczka marynarki poinformowała, że powstrzymano w ten sposób naruszenie blokady Gazy.

Przejęta jednostka to SV Estelle. Po tym, jak zignorowała nakaz oddalenia się od kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy, skierowano ją do portu Ashdod w południowym Izraelu. Nikt nie został ranny - poinformowała rzeczniczka marynarki.

Na pokładzie Estelle było 30 aktywistów z Europy, Kanady i Izraela, "ładunek humanitarny" - m.in. cement czy książki dla dzieci - podał rzecznik misji.

Izrael utrzymuje ścisłą morską blokadę Strefy Gazy, uzasadniając ją potrzebą zablokowania przemytu broni. Izrael i sąsiedni Egipt ograniczają też ruch lądowy do i z enklawy.

Palestyńczycy określają blokadę jako "zbiorową karę" dla 1,6 mln mieszkańców. Sympatycy sprawy palestyńskiej kilkakrotnie podejmowali nieudane próby przełamania blokady morskiej. 31 maja 2010 roku wysadzeni ze śmigłowców i łodzi szturmowych izraelscy komandosi zaatakowali płynący do Strefy Gazy w składzie "flotylli wolności" turecki prom Mavi Marmara. W ataku tym zginęło dziewięciu Turków, co spowodowało znaczne i trwałe pogorszenie dobrych wcześniej stosunków Turcji z Izraelem.

TOK FM PREMIUM