75-proc. podatek? Karl Lagerfeld obraża prezydenta: "Idiota. Katastrofa. On nienawidzi bogatych!"

Jeden z najbardziej znanych na świecie projektantów mody Karl Lagerfeld wywołał burzę, nazywając prezydenta Francji "idiotą", który "nienawidzi bogatych". - Powinien natychmiast przeprosić - skomentowała francuska polityk i była partnerka prezydenta Hollande'a Segolene Royal.

Francuski parlament uchwalił podatek w wysokości 75 proc. od najwyższych dochodów , zapowiadany w kampanii wyborczej przez obecnego prezydenta Francji Francois Hollande'a. Zapłaci go ok. 1500 osób.

Tę decyzję w ostrych słowach komentował znany projektant Karl Lagerfeld. Nazwał prezydenta "idiotą". - Jego rządy będą tak katastrofalne jak rządy Zapatero - powiedział w rozmowie z hiszpańską edycją magazynu "Marie Claire".

- Hollande nienawidzi bogatych ludzi. Chce ich ukarać. A oni oczywiście wyjadą z kraju i będą inwestować gdzieś indziej - stwierdził.

"Należą się przeprosiny"

- Nie można zaakceptować obrażania prezydenta, szczególnie, jeśli robi to projektant, który czerpie zyski z wizerunku i prestiżu Francji - skomentowała francuska polityk, była kandydatka na prezydenta i była partnerka prezydenta Hollande'a Segolene Royal.

- Jego zarzuty są absolutnie bezpodstawne - stwierdziła. Porównała Lagerfelda, który pracuje w "wąskim sektorze produktów luksusowych" i prezydenta, który dba o tych biedniejszych i "ma poparcie narodu". - Mam nadzieję, że padną słowa: przepraszam - dodała. Jak oceniła, projektant powinien przeprosić "natychmiast".

"Made in France"? Lagerfeld: poza winem...

Lagerfeld krytykował także kampanie mające na celu promocje francuskich produktów. Rząd namawia bowiem rodaków do kupowania produktów z metką "made in France", bo to pozwoli na zachowanie miejsc pracy dla Francuzów.

- Poza ubraniami, biżuterią i winami, Francja nie jest konkurencyjna. Inne produkty się nie sprzedadzą. W końcu kto kupuje francuskie samochody? Na pewno nie ja - stwierdził.

Francja wprowadza 75-proc. podatek dla najbogatszych. To dobry sposób na kryzys?

DOSTĘP PREMIUM