Senator GOP: "Ciąża z gwałtu jest z woli Boga". Co na to Romney?

Kandydat Republikanów na prezydenta Mitt Romney zdecydowanie dystansuje się od wypowiedzi swojego partyjnego kolegi, senatora z Indiany Richarda Mourdocka. Mourdock wzbudził oburzenie, mówiąc, że "ciąża z gwałtu to coś, co Bóg chciał, żeby się stało".

Senator Mourdock wypowiedział się o aborcji podczas wtorkowej debaty w amerykańskim Senacie. Stwierdził, że jest przeciwnikiem przerywania ciąży we wszystkich przypadkach, nawet, gdy życie matki jest zagrożone. - Przez dłuższy czas walczyłem z tym, ale uświadomiłem sobie, że życie jest darem od Boga i nawet gdy rozpoczyna się w koszmarnych okolicznościach gwałtu, to jest to coś, co Bóg chciał, żeby się stało - mówił.

Romney odcina się od Mourdocka

Sztab Romneya szybko zdystansował się od tych wypowiedzi. - Gubernator Romney nie zgadza się ze stwierdzeniami Richarda Mourdocka - oświadczyła jego rzeczniczka Andrea Saul.

Romney wcześniej mówił, że jest przeciwnikiem aborcji za wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia matki, gwałtu lub kazirodztwa. Ostatnio powiedział, że nie będzie zmieniał obowiązującego prawa. W USA aborcja jest legalna po wyroku Sądu Najwyższego z 1973 roku.

"Jako katolik jestem tym zszokowany"

Wypowiedź Mourdocka ochoczo podchwycili Demokraci. - Jako broniący życia katolik jestem w szoku, że senator Mourdock twierdzi, że Bóg może chcieć gwałtu - stwierdził Dan Parker, szef Partii Demokratycznej w stanie Indiana. - Czy potrzebujemy jeszcze jakiś dowodów na to, że ten człowiek jest ekstremistą? - dodał.

Demokraci zaczęli także rozsyłać nagranie wideo, na którym Romney udziela Mourdockowi poparcia w wyborach do Senatu. W nagraniu nie wspomina się jednak o kwestii legalności aborcji.

Poparcie dla Obamy i Romneya w sondażach jest bardzo zbliżone. O wygranej w kolejnych wyborach zdecydują wyniki z tzw. swing states. Nowa awantura wokół aborcji może odwrócić uwagę od kwestii kulejącej amerykańskiej gospodarki, którą podkreśla w swojej kampanii Romney.

To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź członka Partii Republikańskiej dotycząca aborcji. W sierpniu kandydat do Senatu Todd Akin powiedział, że ciało kobiety broni się przed zajściem w ciążę w sytuacji "prawdziwego gwałtu". Ta wypowiedź wywołała burzę w USA i została potępiona przez obie partie. Romney i inni Republikanie wezwali Akina do wycofania się z wyborów, ale ten odmówił. Jego decyzja może wpłynąć na wynik całych wyborów do Senatu USA i storpedować nadzieje Republikanów na przejęcie władzy w tej izbie.

"W Stanach nikt nie traktuje Polski poważnie jako państwa - niestety czy to Republikanie, czy Demokraci" - pisze czytelnik na naszym profilu na Facebooku. Zgadzasz się czy nie? Podyskutuj >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM