Obama chce zmiany sposobu wynagradzania bossów Wall Street

Prezydent Barack Obama w wywiadzie dla ?Rolling Stone? wezwał do zmiany sposobu przyznawania premii menedżerom banków. Obecny system jego zdaniem nagradza ryzykowne decyzje, które mogą przynieść fortunę, ale też zrujnować instytucje finansowe.

Obama niegdyś nazwał szefów banków "grubymi kotami", a ich pensje określił jako "nieprzyzwoite".

W ostatnim wywiadzie Obama twierdzi, że zmiany regulacji finansowych wprowadzone przez Kongres w 2010 roku nie są wystarczające (wówczas m.in. umożliwiono akcjonariuszom głosowanie nad wynagrodzeniami menedżerów). Jego zdaniem należy zmniejszyć skłonność menedżerów do podejmowania ryzykownych decyzji, ponieważ obecnie "cały system jest skrzywiony i faworyzuje podejmowanie ryzyka".

Obama zabiega o głosy młodych

W obszernej rozmowie z ostatnim "Rolling Stone' Obama porusza szereg tematów, m.in. ukradkiem nagrane wypowiedzi jego konkurenta Mitta Romneya i decyzję Sądu Najwyższego na temat reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Magazyn z prezydentem na okładce trafi do kiosków w najbliższy piątek, mniej niż dwa tygodnie przed zaplanowanymi na 6 listopada wyborami prezydenckimi. Obama zgodził się też na wywiad ze stacją MTV, rozmowa ma być wyemitowana w piątek. To skoordynowana kampania mająca na celu przyciągnięcie młodych wyborców w kluczowych stanach - komentuje agencja AP.

Historyk Douglas Brinkley, który przeprowadzał wywiad, zapytał Obamę o to, jaki strój na Halloween powinien jego zdaniem założyć Romney. - Nie wiem, co powinien założyć w tym roku. Za rok mam nadzieję, że będzie byłym kandydatem na prezydenta - odpowiedział Obama.

"Obama do upadłego walczył o to, żeby nie zakazywać mordowania prawie urodzonych dzieci" - pisze czytelnik na naszym profilu na Facebooku. Zgadzasz się czy nie? Podyskutuj >>>

Amerykanie wybierają prezydenta - najnowsze informacje z USA na naszym liveblogu >>>

DOSTĘP PREMIUM