"FAZ": Kwaśniewski odgrywa centralną rolę w stylizowaniu procesu Tymoszenko na błahostkę

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zarzuca byłemu polskiemu prezydentowi bagatelizowanie procesu szefowej ukraińskiej opozycji, Julii Tymoszenko.

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że w wyborach parlamentarnych na Ukrainie, które odbędą się w niedzielę, decydujący będzie nie ich wynik, ale ich przebieg. Wśród międzynarodowych obserwatorów autor artykułu, Konrad Schuller, zauważa dwie konkurujące ze sobą opinie.

Według pierwszej, wybory w czasie których szefowa opozycji siedzi w więzieniu, z założenia nie mogą być demokratyczne i to nawet, jeśli same wybory przeprowadzone zostaną wzorowo.

Dla drugiej grupy obserwatorów decydujący jest sam przebieg wyborów. "FAZ" powołuje się na polityków opozycji, którzy twierdzą, że taka opinia odpowiada strategii Janukowycza. Chce on udowodnić za pomocą "regulaminowo" przeprowadzonych wyborów, że nie jest autokratą i w ten sposób zrehabilitować się w oczach Zachodu.

Aby się to się powiodło, jego otoczenie musiałoby "przedstawić wyrok jako coś mało istotnego lub udowodnić, że Julia Tymoszenko i Jurij Łuczynko zostali skazani zgodnie z prawem.

Takie argumenty wysunęła ostatnio Polska, dla której stabilne stosunki z Ukrainą, niezależnie od charakteru kierownictwa tej ostatniej, stanowią geostrategiczne ubezpieczenie na życie przeciwko Rosji" - pisze dziennik.

Autor analizy dodaje, że podczas swoich ostatnich demonstracyjnych wizyt w Kijowie prezydent Bronisław Komorowski udaremnił izolację Janukowycza a jeden z jego poprzedników, Aleksander Kwaśniewski, jest stałym gościem kancelarii Janukowycza. Zdaniem FAZ "Kwaśniewski odgrywa centralną rolę w stylizowaniu procesu Tymoszenko na błahostkę. Opóźnił on prezentację oficjalnego raportu na temat procesu Tymoszenko, który przygotowuje on wraz z byłym przewodniczącym Europarlamentu Patem Coxem, tak, by nie został on przedstawiony przed wyborami. W ten sposób zapobiega się temu, aby negatywne opinie, które według wstępnych informacji tej gazety mają znaleźć się w raporcie, nie mogły trafić do obserwatorów wyborów i wpłynąć na ich dotychczasowe ustalenia" - konstatuje FAZ.

Była premier Ukrainy i od 2010 roku szefowa opozycji przebywa w więzieniu od sierpnia 2011 gdzie odsiaduje karę siedmiu lat pozbawienia wolności. Ukraiński sąd skazał ją za spowodowanie strat państwowego przedsiębiorstwa Naftohaz. Postępowania karne wytaczane Julii Tymoszenko i członkom jej rządu stały się przedmiotem krytyki m. in. Parlamentu Europejskiego, który w swojej rezolucji skrytykował władze ukraińskie i wezwał do zapewnienia niezależności i bezstronności w procesach przed sądami.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

embed
embed

TOK FM PREMIUM