Lewandowski: Londyn musi zadeklarować, czy wiąże przyszłość z UE, czy nie

Komisarz ds. budżetowych Janusz Lewandowski powiedział w wywiadzie dla ?Sueddeutsche Zeitung?, że Londyn powinien się zdeklarować, czy wiąże swoją przyszłość z Unią Europejską, czy nie. Brytyjczycy blokują przyjęcie nowego budżetu.

Wielka Brytania najgłośniej domaga się cięć w nowym budżecie Wspólnoty. Na zbliżającym się unijnym szczycie Londyn może nawet zablokować propozycje zakładające jakiekolwiek większe wydatki. Janusz Lewandowski mówi, że w Unii Europejskiej trzeba szukać kompromisu, i dotyczy to także Brytyjczyków.

Jego zdaniem jest bardzo ważne, aby na listopadowym szczycie doszło do porozumienia w sprawie budżetu. Jak mówi, da to pewność planom inwestycyjnym, co jest niezwykle ważne w czasach kryzysu.

Polski komisarz zwraca uwagę, że na Unię Europejską nałożono w ostatnich latach wiele nowych zadań, zapominając jednak o przekazaniu na ten cel dodatkowych pieniędzy. Dlatego Komisja Europejska nie zgadza się na większe cięcia. Janusz Lewandowski przekonuje też, że Komisja w rzeczywistości nie domaga się większego unijnego budżetu, a jedynie zachowania jego obecnego rozmiaru z uwzględnieniem inflacji.

DOSTĘP PREMIUM