Międzynarodowe Biuro Pokoju: Nobel dla UE bezprawny

Pokojowy Nobel dla Unii Europejskiej - bezprawny? Tak uważa Międzynarodowe Biuro Pokoju - pozarządowa organizacja pokojowa - i domaga się odwołania ceremonii przyznania nagrody. Norweski Komitet Noblowski odpiera zarzuty.

W otwartym liście do szwedzkiej Fundacji Noblowskiej biuro, które samo otrzymało pokojowego Nobla w 1910 roku, twierdzi, że Unia Europejska nie jest już "przodownikiem pokoju". W testamencie Alfreda Nobla stwierdzono, że tylko osoba bądź organizacja spełniająca takie kryterium może otrzymać nagrodę.

Według Międzynarodowego Biura Pokoju, Unia Europejska nie dąży do demilitaryzacji w stosunkach międzynarodowych. Jej członkowie natomiast wyznają zasadę bezpieczeństwa opartą na zwiększaniu sił zbrojnych i prowadzą wojny, nie rozważając alternatywnych rozwiązań.

Norweski Komitet Noblowski nie zgadza się z tymi zarzutami i zapowiada, że planowana na 10 grudnia uroczystość przyznania pokojowego Nobla odbędzie się. W rozmowie z agencją AFP jego sekretarz Geir Lundestad mówił, że takie poglądy prezentowano wielokrotnie. - Są one dobrze znane i nie zatrzymają ewolucji nagrody - dodał Lundestad.

TOK FM PREMIUM