"Triumf Ameryki XXI wieku: wielorasowej, wieloetnicznej, otwartej" - media w USA po wygranej Obamy

"Viva Obama!", "Noc Obamy", "Barack Obama wybrany na drugą kadencję" - ogłaszają największe amerykańskie media. I przestrzegają: Obamę czeka trudna kadencja kompromisów i przekonywania Kongresu do swoich pomysłów.

CNN, "The New York Times", Fox News, "USA Today", "Huffington Post", "The Wall Street Journal" - amerykańskie na stronach tytułowych ogłaszają: wybory prezydenckie wygrał Barack Obama . "Niezwykle podzielona Ameryka wybrała Baracka Obamę, aby ten zajął się naprawą gospodarki, która jest największym problemem kraju" - ocenia np. "The Washington Post".

"To będzie kadencja kompromisów"

Gazeta podkreśla, że Obama będzie musiał zmierzyć się m.in. z zadłużeniem USA. To zaś może być trudne, ponieważ mandat, który nowy stary prezydent dostał, nie jest najmocniejszy. To będzie kadencja kompromisów i przekonywania Kongresu - zaznacza "WP". "The New York Times" z kolei podkreśla, że to zwycięstwo nie było najłatwiejsze - Obama musiał w kampanii przeciwstawić się istniejącym problemom gospodarczym i oporem wobec swoich reform w Kongresie.

Na Twitterze. Trump się wściekł: tragedia. Inni gratulują >>>

"New York Post" twardo ocenia: pomimo, że Barack Obama wygrał wybory i może cieszyć się tą chwilą, będzie miał problem z wprowadzaniem realnych zmian. "NY Post" zauważa, że mandat prezydencki jest w tym wypadku wyrazem zaufania narodu, ale - bynajmniej - nie jest poleceniem do szarży legislacyjnej na tym samym froncie, co przez ostatnie cztery lata.

"Amerykanie przeżywają najsłabsze 'odbicie' w historii" - punktuje z drugiej strony prawicowy Fox News. "Wzrost PKB jest wolniejszy od odbicia po Wielkiej Recesji z lat 1934-1940. Wygrana Obamy może oznaczać, że nic się w tym zakresie nie zmieni. Jego chęć do podwyższania podatków i większych regulacji odstraszy inwestorów od USA do innych krajów" - twierdzi.

"Wygrała Ameryka XXI wieku"

Serwis "The Huffington Post" w swojej ocenie wygranej Obamy skupia się na sprawach społecznych: "Barack Obama nie tylko wygrał dzisiaj wybory. Jego zwycięstwo pokazuje triumf Ameryki XXI wieku: wielorasowej, wieloetnicznej, otwartej na świat i odchodzącej od religijnych, rasowych, seksualnych i małżeńskich tradycji".

"HuffPo" zestawia przy tym wymienione cechy "Ameryki XXI wieku" z wizją świata republikanów: "białego, żonatego, chodzącego do kościoła".

DOSTĘP PREMIUM