W studni sprzed 8 tysięcy lat odkryto dwa szkielety. "To unikalne znalezisko" [ZDJĘCIA]

W Galilei grupa izraelskich naukowców odkryła studnię sprzed ponad 8 tys. lat. Wewnątrz znaleziono dwa szkielety: kobiety, która w chwili śmierci miała około 19 lat, oraz nieco starszego mężczyzny. Obok nich było wiele przedmiotów codziennego użytku sprzed wieków.

Archeolodzy podkreślają, że odkrycie jest wyjątkowo cenne. Ich zdaniem bardzo pomoże w badaniach kulturowych okresu neolitu. - Studnie z tego czasu to unikalne znaleziska w skali historii archeologii Izraela i prawdopodobnie w skali całego prehistorycznego świata - powiedział Omri Barzilai, szef zespołu izraelskich archeologów.

Przy leżących w studni szkieletach znaleziono wiele przedmiotów codziennego użytku. Naukowcy wydobyli ze studni m.in. krzemienne noże, sierp, groty strzał oraz fragmenty innych narzędzi. Zdaniem archeologów znalezienie tego typu przedmiotów może świadczyć o tym, że ludzie, którzy wrzucili je do studni, mogli być pierwszymi rolnikami w dolinie Jezreel (północna Galilea).

W ocenie dyrektora wykopalisk Yotama Teppera studnia pokazuje, jak niezwykłe umiejętności i ogromną wiedzę na temat hydrologii i geologii mieli ludzie zamieszkujący te tereny tysiące lat temu.

Naukowcy nie są w stanie stwierdzić, jak na dnie studni znalazły się szkielety dwóch osób. Spekulują, że mogło do tego dojść w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub morderstwa - informuje serwis Jpost.com.

DOSTĘP PREMIUM