Pokojowa Nagroda Nobla dla rannej w zamachu pakistańskiej dziewczynki?

Czy 15-letnia pakistańska uczennica, ranna miesiąc temu w zamachu, otrzyma w przyszłym roku Pokojowego Nobla? Już tysiące ludzi na całym świecie podpisały się pod petycją w sprawie uhonorowania w ten sposób dziewczynki, która prowadziła kampanię na rzecz edukacji dziewcząt.

Były brytyjski premier odwiedził jej szkolne koleżanki. Malala Yousafzai przechodzi rekonwalescencję w Wielkiej Brytanii. Lekarze ze szpitala w Birmingham uważają, że Malala czyni postępy. Czeka ją jednak jeszcze rekonstrukcja czaszki po postrzale, jaki otrzymała 9 października w szkolnym autobusie zatrzymanym przez talibów.

Sobota jest globalnym dniem poparcia dla Malali. Przybywa podpisów pod internetową petycją w sprawie przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla. Były brytyjski premier Gordon Brown, obecnie ambasador ONZ do spraw edukacji, twierdzi, że 32 miliony dziewcząt na świecie nie może chodzić do szkoły. Gordon Brown udał się do Pakistanu, gdzie powiedział, że przypadek Malali zmobilizował opinię publiczną. - Nie znam chyba nikogo, kto nie uroniłby łzy nad jej losem, bo nie sposób pogodzić się z myślą, że talibowie strzelali do niej tylko za to, że chce chodzić do szkoły - mówił.

Jedna z uczennic w Islamabadzie, z którymi spotkał się Gordon Brown, powiedziała mu, że Malala stała się ich bohaterką. - Nie można powstrzymać kogoś takiego jak ona. Dała nam przykład i chcemy ją naśladować - podkreślała dziewczynka.

Kontrowersje wokół nagrody dla UE

Tymczasem im bliżej wręczenia tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, tym więcej emocji wokół laureata - Unii Europejskiej. Uroczystość już za miesiąc w Oslo. W Norwegii badania pokazują, że 70 procent Norwegów jest negatywnie nastawionych do Unii Europejskiej i nie godzi się z werdyktem Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Z tego powodu wiadomo, że część organizatorów tradycyjnej ulicznej manifestacji na cześć laureatów postanowiła się wycofać z tegorocznego przemarszu z pochodniami przez miasto.

W Liberalnej Partii Centrum wchodzącej w skład koalicji rządowej zarysowuje się rozłam z tego powodu. Parlamentarny klub tej partii zapowiedział już bojkot noblowskich uroczystości. Natomiast pomysł przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rampuya, by do Oslo po odbiór nagrody przyjechali prezydenci lub premierzy 27 państw Unii Europejskiej, niepokoi norweską policję. Stanie przed nią trudne zadanie zapewnienia bezpieczeństwa takiemu zgromadzeniu przywódców.

Jeden z jej szefów przypomniał, że w 2009 roku na zabezpieczenie pobytu laureata Nobla Baracka Obamy wydano kilka milionów euro. Ewentualny przyjazd przywódców państw Unii nie będzie co prawda dwudziestosiedmiokrotnym kosztem pobytu Obamy, ale będzie to potężna suma, której nie ma w policyjnym budżecie.

Przeczytaj biografię Malali Yousafzai "To ja, Malala" >>

DOSTĘP PREMIUM