Po dymisji szefa CIA wyciekają pikantne maile gen. Petraeusa do kochanki

Gen. David Petraeus zrezygnował z funkcji szefa CIA po tym, jak wydał się jego romans z autorką jego biografii, Paulą Broadwell. Dwa dni po jego dymisji do mediów docierają coraz bardziej pikantne maile, które wojskowy miał wysyłać swojej kochance w czasie trwania ich romansu.

Kochanka gen. Petraeusa Paula Broadwell miała - jak donosi agencja AP - wysyłać pracownicy Departamentu Stanu maile z pogróżkami. Tą pracownicą była 37-letnia Jill Kelley, która przyjaźniła się z szefem CIA. Według serwisu "Huffington Post" kobieta treść maili od Broadwell określiła jako "zastraszającą" i w trosce o swoje bezpieczeństwo zawiadomiła FBI.

Jak podaje "Wall Street Journal", 60-letni Petraeus mógł też udostępnić kochance swoje konto e-mail. Biuro podejrzewa, że Broadwell mogła mieć dostęp do tajnych informacji CIA. Komentatorzy tymczasem zastanawiają się, w jaki sposób FBI zyskała dostęp do prywatnego konta generała i czy nie pomagał mu w tym przypadkiem sam Gmail.

Czytaj więcej o tym, jak FBI monitorowało prywatne konto Gmail >>

Odkrycie, którego dokonało FBI, doprowadziło do dymisji generała, która oficjalnie została ogłoszona w piątek. Śledczy biura mieli też przekazać serwisowi "Newsmax" treść niektórych e-maili, które Petraeus wysyłał Broadwell w trakcie trwania ich romansu. W jednym z nich szef CIA miał odnosić się m.in. do "seksu pod biurkiem".

"W Afganistanie co rano z nim biegała"

Wiadomość o romansie wojskowego wywołała szok w Waszyngtonie . Petraeus spędził w związku ze swoją żoną Holly 37 lat - pobrali się zaraz po ukończeniu studiów i mają dwoje dorosłych dzieci. Zdrady małżeńskie uważane są za szczególne ryzyko, jeżeli dopuszczają się ich funkcjonariusze wywiadu, gdyż partnerem ukrytego związku może się okazać osoba działająca na zlecenie obcego państwa.

Kochanką Petraeusa jest Paula Broadwell, która - jak podaje "WSJ" - miała poznać generała sześć lat wcześniej, kiedy przedstawiła mu się po wykładzie, który ten wygłosił na Harvard's Kennedy School. Broadwell została zatrudniona do napisania biografii szefa CIA i spędziła z nim sporo czasu w kolejnych latach, np. co rano biegając z nim w Afganistanie. Dziennikarka jest też mężatką i ma dwóch małych synów.

Chodziło o coś innego niż romans?

Jak podała w piątek PAP, w komentarzach po decyzji Petraeusa pojawiły się jednak także opinie, że za jego dymisją mogą się kryć inne przyczyny. Analityczka z telewizji CNN powiedziała, że "generał nie czuł się najlepiej w CIA i nie był tam dobrze przyjęty".

Petraeus to jeden z najbardziej szanowanych wyższych wojskowych w USA. Był dowódcą wojsk amerykańskich w Iraku, potem szefem Centralnego Dowództwa, a następnie dowódcą wojsk w Afganistanie. W obu krajach był głównym autorem strategii "surge" - wzmocnienia sił i współpracy z wybranymi frakcjami miejscowych sił oraz ludnością - która w Iraku przyniosła sukces i pozwoliła na wycofanie wojsk USA z tego kraju.

Jako szef CIA od wiosny tego roku Petraeus był m.in. zaangażowany w kontrowersje wokół ataku na konsulat USA w Bengazi, w którym zginął ambasador USA w Libii i trzech innych Amerykanów. Agenci CIA w Libii starali się przyjść z pomocą oblężonym w placówce dyplomatom.

Obowiązki Petraeusa w CIA przejął tymczasowo Michael Morell. Petraeus podkreślił, że jego dymisja "nie miała nic wspólnego" ze sprawą Bengazi i Biały Dom nie wywierał na niego presji, aby ustąpił ze stanowiska.

TOK FM PREMIUM