Niemieckie media o 11.11: W całej Polsce świętowali radośnie, tylko w Warszawie rozruchy

"Polski prawicowy ekstremizm", "Walki uliczne w Warszawie", "Prawicowi radykałowie robią w Polsce rozróby" - to tylko część tytułów w niemieckiej prasie, relacjonującej obszernie zamieszki w Warszawie w Święto Niepodległości. Piszą o nich m.in. "Der Spiegel", "Stern" czy "Sueddeutsche Zeitung". Internauci w komentarzach dziwią się z kolei, że - po doświadczeniach wojny - mamy w Polsce skrajną prawicę.

"Niebo czerwone od setek rac, w powietrzu czuć dym. I co chwila słychać detonacje petard. W całej Polsce 11 listopada radośnie celebrowano Święto Niepodległości, tylko w Warszawie były zamieszki" - relacjonuje "Tagesschau" . "Ultranacjonaliści zwołali tzw. >>Marsz Niepodległości<< i zepsuli najważniejsze polskie święto, by szerzyć hasła nienawiści" - komentuje gazeta. W podobnym tonie wypowiada się niemal cała niemiecka prasa.

Największe tygodniki o zamieszkach w Warszawie

Informacje o zamieszkach w Warszawie podczas Marszu Niepodległości, w tym film Agencji Reutera, zamieściły dwa największe tygodniki - "Der Spiegel" i "Stern" .

"Prawicowi radykałowie sprowokowali w Święto Niepodległości Polski zamieszki na ulicach. Zamaskowani neonaziści obrzucili siły bezpieczeństwa racami i kamieniami" - tyle pisze na ten temat "Spiegel" .

"Radykalna prawica w Polsce? Przecież mieli do czynienia z Hitlerem"

Pod tekstami w niemieckiej prasie internauci niekiedy ze zdziwieniem komentują fakt, że w Polsce istnieje skrajna prawica. "Istnieje coś takiego jak polscy prawicowi radykałowie? A jakim oni w takim razie hołdują wartościom?" - pisze zdumiony internauta Popokatepetel.

"Skąd oni w ogóle się w Polsce wzięli? Polacy wycierpieli przecież dużo przez prawicowy ekstremizm niejakiego Hitlera. Mogę to sobie tłumaczyć tylko tak, że nie zgadzają się z obecną linią polityczną i nie lubią wielokulturowości - pisze na forum Tagesschau.de użytkownik Glöckner.

"Taa, ci polscy prawicowi radykałowie (szalona kombinacja, nie?) szukają wrogów zewnętrznych, a ostatnio okazało się, że na szczątkach samolotu ze Smoleńska znaleziono materiały wybuchowe" - dodaje Zeitungsjunge. Inny - Horisontomrade - kpiąco tłumaczy: "W Polsce, jak we wszystkich krajach Europy, istnieje radykalna prawica, łączy ich chyba wszystkich strach przed rzekomym upadkiem białego człowieka".

"To miał być radosny marsz w Święto Niepodległości"

O "prawicowych radykałach", którzy sprowokowali starcia z policją, rannych policjantach i latających w powietrzu kamieniach pisze też "Berliner Zeitung" , która zamieściła liczącą 50 zdjęć fotorelację z zamieszek .

O zamieszkach informuje także portal informacyjny N24, który napisał: "To miał być radosny marsz w Święto Niepodległości Polski, ale grupa prawicowych radykałów zboczyła z ustalonej trasy marszu". Portal wspomina też o policjantce rannej w głowę butelką .

"Przemoc w Warszawie"

Informacje o tym, co działo się na Marszu Niepodległości, zamieszcza też "Sueddeutsche Zeitung" , "Frankfurter Rundschau" i austriacki "Der Standard" , który pisze o "przemocy w Warszawie".

Charakteryzując obecną sytuację w Polsce Agencja Reutera informację po niemiecku o rozruchach w Warszawie opatruje komentarzem, w którym pisze, że "w tradycyjnie katolickiej Polsce od lat trwa wielki społeczny spór o takie kwestie jak aborcja i związki osób tej samej płci. Ponadto punktem zapalnym w polskiej polityce wewnętrznej od lat jest stosunek do byłych okupantów - Niemiec i Rosji".

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM