To zazdrość sprowadziła upadek na byłego szefa CIA? "Trzymaj się od niego z daleka"

Wyjście na jaw romansu gen. Davida Petraeusa z autorką jego biografii Paulą Broadwell zakończyło jego karierę jako szefa CIA. Relacja żonatego wojskowego z zamężną dziennikarką wyszła na jaw, gdy Broadwell zaczęła wysyłać maile z pogróżkami do przyjaciółki Petraeusa z Departamentu Stanu. "Trzymaj się od niego z daleka" - tak pisarka ostrzegała Jill Kelley.

40-letnia autorka biografii "All in" zaczęła wysyłać maile z pogróżkami do 37-letniej Kelley kilka miesięcy temu. Treść tych wiadomości została określona jako "zastraszająca". Pojawiły się w nich m.in. stwierdzenia w rodzaju: "Trzymaj się od niego z daleka" - podaje CBS News . Współpracownica Departamentu Stanu oraz jej mąż od kilku lat przyjaźnią się z Petraeusem i jego żoną Holly, ale - jak zgodnie potwierdzają różne źródła - poza przyjaźnią nic więcej ich nigdy nie łączyło.

Generał dał jej dostęp do tajnych danych?

Obawiając się o swoje bezpieczeństwo, Jill Kelley zawiadomiła FBI, które zajęło się Broadwell. Z jej internetowej skrzynki pocztowej wywnioskowali, że dziennikarka miała romans z szefem CIA. W licznych mailach, które wymieniali między sobą, dziennikarka zwracała się do generała per "peaches" (przezwisko Petraeusa z początków jego kariery w wojsku - red.), a on w swoich listach odnosił się m.in. do "seksu pod biurkiem".

Nadal pozostają jednak wątpliwości na temat tego, czy Petraeus nie dał Broadwell dostępu do danych wrażliwych. Huffingtonpost.com zauważa , że dziennikarce często w swoich publicznych występach zdarzało się zdradzać z tajnymi informacjami. W październiku podczas wykładu na University of Denver, pisarka ogłosiła, że terroryści zaatakowali amerykański konsulat w Libii, bo chcieli odbić libijskich zakładników, których przetrzymuje CIA. Informacja ta później się potwierdziła.

"Przyjaźnimy się z rodziną Petraeusa od 5 lat..."

Mąż Kelley, Scott, zmuszony został do wydania oświadczenia w związku z aferą, której jego żona stała się mimowolną bohaterką: "My i nasza rodzina przyjaźniliśmy się z gen. Petraeusem i jego rodziną od ponad pięciu lat. I prosimy teraz o uszanowanie prywatności naszej i trójki naszych dzieci".

Niejasne jest, jak długo trwał romans między byłym szefem CIA i autorką jego biografii. Część źródeł mówi, że relacja trwała cztery miesiące w 2011 r., kiedy Petraeus zajmował się szefowaniem Agencji. Inne mówią, że Broadwell przerwała romans w momencie, gdy bohater jej książki przyjął posadę szefa CIA. Ten z kolei miał w kolejnych miesiącach wysłać do niej dziesiątki maili, w których błagał ją o powrót. Ogromna liczba gorączkowych maili wysłanych przez Petraeusa miała też skłonić FBI do zakwestionowania trzeźwości osądu wojskowego.

Zdrada po 38 latach małżeństwa z Holly

Wiadomość o romansie wojskowego wywołała skandal w Waszyngtonie. Petraeus spędził w związku ze swoją żoną Holly 38 lat - pobrali się zaraz po ukończeniu studiów i mają dwoje dorosłych dzieci. W związku z romansem podał się też do dymisji ze stanowiska szefa CIA. Według znajomych generał w tej chwili chce skupić się na swojej rodzinie.

Petraeus to - jak podawała PAP - jeden z najbardziej szanowanych wyższych wojskowych w USA. Był dowódcą wojsk amerykańskich w Iraku, potem szefem Centralnego Dowództwa, a następnie dowódcą wojsk w Afganistanie. W obu krajach był głównym autorem strategii "surge" - wzmocnienia sił i współpracy z wybranymi frakcjami miejscowych sił oraz ludnością - która w Iraku przyniosła sukces i pozwoliła na wycofanie wojsk USA z tego kraju.

TOK FM PREMIUM