Niemiecka prasa: Merkel i Tusk na drodze do kompromisu

Tusk "gotowy do kompromisu, ale ostrożny", a Merkel "uniknęła odpowiedzi na pytanie, czy znajduje się bliżej brytyjskiej, czy polskiej pozycji". Niemiecka prasa komentuje wczorajsze spotkanie premiera Polski i kanclerz Niemiec.

Frankfurter Allemeine Zeitung zamieszcza krótki artykuł o szeregu umów, jakie zostały podpisane w ramach środowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Dziennik donosi, że kanclerz Angela Merkel podkreśliła chęć poprawy połączeń kolejowych na trasach między Berlinem a Wrocławiem oraz Szczecinem. Gazeta wspomina też o zamiarze lepszej współpracy wojskowej, konkretnie o kooperacji marynarki wojennej oraz wspólnej kontroli przestrzeni powietrznej.

W wywiadzie, który FAZ przeprowadził z Johannesem Hahnem, komisarzem UE ds. polityki regionalnej, polityk przestrzega przed zbytnim oszczędzaniem w UE. W jednej z odpowiedzi gazeta wspomina o badaniach, które, jak mówi, "dowodzą, że z każdego euro, które płynie do Polski w ramach funduszy strukturalnych, aż 89 centów wraca do Niemiec w formie zleceń dla niemieckich firm".

"Będziemy szukać kompromisu"

Sueddeutsche Zeitung publikuje artykuł o "ostrożnej gotowości Donalda Tuska do kompromisu". Dziennik cytuje Tuska słowami: "Czarny scenariusz byłby wtedy, gdybyśmy nie byli zdolni osiągnąć kompromisu. Będziemy go szukali". "SZ" przytacza też słowa premiera, który mówił o sobie podczas konsultacji w Berlinie: "jestem optymistą, ale i realistą". Gazeta przypomina, że podczas zbliżającego się szczytu Polska postrzega się jako kraj przewodzący tym państwom członkowskim, które liczą na fundusze europejskie i odrzucają cięcia. "Przeciwną pozycję reprezentuje Wielka Brytania, która stawia na redukcje", pisze Sueddeutsche Zeitung.

O pozycji Angeli Merkel gazeta pisze: "Kanclerz uniknęła odpowiedzi na pytanie, czy znajduje się bliżej brytyjskiej, czy polskiej pozycji" i cytuje szefową niemieckiego rządu słowami: "Nie będę na tej konferencji oceniała nieobecnych. Niemcy spróbują przekonać innych". Gazeta zauważyła, że Merkel oceniła sytuację jako "bardzo, bardzo trudną" oraz że obydwoje - Tusk i Merkel - nie zdradzili, jak mógłby wyglądać możliwy kompromis. SZ cytuje też Tuska słowami: "W drodze do kompromisu znajdujemy się nie na początku, lecz w połowie drogi". Dziennik z Monachium zauważa też, że Tusk i Merkel podkreślili dobrą jakość relacji polsko-niemieckich. W tym kontekście SZ przytoczyła słowa gospodarza spotkania, Angeli Merkel, która powiedziała o wizycie przedstawicieli polskiego rządu w Berlinie: "Dzisiejszymi gośćmi są nasi przyjaciele".

Szef polskiego MSW "zaniepokojony"

O konsultacjach polsko-niemieckich pisze także Die Welt. Pierwszy artykuł poświęcony jest wypowiedzi Angeli Merkel odnośnie Ukrainy. Na konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem kanclerz Niemiec powiedziała, że "Ukraina nie jest jeszcze dojrzała do zbliżenia z UE". Dlatego jej zdaniem umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE jest obecnie zamrożona. "Istnieje szereg większych trudności", cytuje Die Welt Angelę Merkel oraz "warunki, aby ta umowa została podpisana, nie są obecnie spełnione".

Niemiecki dziennik zauważa, że także Donald Tusk, jako tradycyjny zwolennik zbliżenia Ukrainy do UE, przyznał, iż podpisanie umowy "może potrwać jeszcze miesiące". Gazeta uzupełnia, że Tusk zadeklarował dalsze starania w celu poprawy europejskich perspektyw Ukrainy oraz że odrzucił zarzuty pod adresem wyborów do ukraińskiego parlamentu.

Niemcy, jaki "zawias między Wschodem i Zachodem"

Die Welt zamieszcza również rozmowę z szefami MSW Polski i Niemiec podczas konsultacji w Berlinie. Hans-Peter Friedrich i Jacek Cichocki odpowiadali na pytania odnośnie przestępczości w regionie przygranicznym oraz roli Niemiec jako "zawiasu" między Wschodem i Zachodem.

Po otwarciu wspólnego centrum policji w Świecku przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej, minister Cichocki zapowiada rozwój współpracy oraz zaproszenie czeskiej policji do realizacji wspólnych projektów. Friedrich uzupełnia, że Polska i Niemcy potrzebują intensywnej współpracy w ramach UE i dlatego ważna jest negocjowana obecnie nowa polsko-niemiecka umowa o kooperacji policji.

Szef polskiego MSW przyznaje, że jest "zaniepokojony, iż w kradzieże samochodów są zamieszani także Polacy". Dodaje: "choć nie tylko". Mówi też o nowej inicjatywie ISEC i wyzwaniu, jakie stwarza konieczność pogodzenia polityki bezpieczeństwa ze swobodą podróżowania w Europie. Zdaniem ministra Friedricha "zorganizowana przestępczość nie zna granic i dlatego konieczne są europejskie rozwiązania odnośnie walki z handlem narkotykami i ludźmi".

W rozmowie ministrowie zapowiedzieli nowy program wymiany funkcjonariuszy policji. Pierwszym krokiem będzie trzymiesięczny pobyt niemieckich policjantów na praktyce w Polsce i odwrotnie - zapowiedział Friedrich.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

embed
embed

TOK FM PREMIUM