"Polacy są bardziej pracowici niż Niemcy" - burza w sieci po słowach Gaucka
Spotkanie trzech prezydentów - Joachima Gaucka, Bronisława Komorowskiego i Giorgio Napolitano - w Neapolu przeszłoby w Niemczech bez większego echa. Prasa odnotowała, oczywiście, ich płomienny apel, który ma dodać otuchy Europejczykom w dobie kryzysu. Podkreślili w nim nadzieję, jaką pokładają w zaangażowaniu i pomysłach młodego pokolenia w przezwyciężeniu kryzysu.
Lecz jedno stwierdzenie, jakie padło na tym spotkaniu z ust niemieckiego prezydenta Joachima Gaucka, wywołało falę emocjonalnych reakcji w Niemczech. Na pierwszej stronie tabloid "Bild", cytując prezydenta Gaucka, napisał : "Polacy są bardziej pracowici niż Niemcy". Prezydent RFN powiedział to, zaznaczając, że Niemcy powinni "zrewidować stare uprzedzenia, bo Polacy są motorem idei europejskiej".
"Prowokacja? - pyta "Bild" i sam wyjaśnia: "Z pewnością, ale ma ona realne tło..."
Jak pisze dalej: "Analiza organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyznaje Gauckowi rację. W analizie stwierdza się bowiem, że Polacy pracują rocznie sto godzin dłużej niż Niemcy".
Jak czytamy na portalu "Bilda": "Prezydent Polski Bronisław Komorowski rozpromienił się, słysząc to stwierdzenie, i aż dwa razy podziękował Gauckowi za 'miłe słowa' ".
"Bild" zaznacza dalej: "Międzynarodowe statystyki udowadniają to jeszcze dobitniej: jak wynika z badań OECD, według danych za rok 2010 Polacy przepracowali rocznie 1939 godzin, Niemcy natomiast - 1419. Lecz nie myślenie w kategoriach konkurencji, tylko wspólny 'Sygnał nadziei' był główną kwestią trójstronnego spotkania w Neapolu".
Internauci nie owijają w bawełnę
Komentarze internautów do artykułu w "Bildzie" są bezogródkowe i reprezentują całe spektrum postaw wobec Polaków i ich pracowitości. Internauta Berlin berlin pisze, że "my (Niemcy - red.) się po prostu dostosowujemy do trybu pracy polityków. Tylko w dziedzinie zgarniania grantów i sutych emerytur mamy jeszcze sporo do nadrobienia".
Micky Maus uważa: "Ten facet ma chyba jakieś omamy i powinien jak najszybciej zejść z tronu". Mal Ehrlich: "P. Gauck powinien reprezentować nasz kraj i bardziej zważać na słowa, w innym razie jest on kompletnie nie na miejscu (...). Gute Frage zaznacza, że "Każdą statystykę można tak ufryzować, że da pożądany wynik. Z drugiej strony za wiele nadgodzin w Niemczech się nie płaci, nie wolno ich odebrać jako urlopu i przepadają z końcem miesiąca - tak, że nigdy nie pojawiają się w statystykach".
"Made in Germany" kontra "Made in Poland"
Internauta Dado Docht pisze: "Przepracowane godziny jeszcze nie oznaczają, że coś wyprodukowano".
Axel Ackens pyta, czy ktoś już pracował z polskimi firmami: "Ja tak, i nie zrobię tego nigdy więcej. Wysłaliśmy do Polski platynki do obróbki, bo było taniej. Nie pytaj tylko, ile kosztowała ich późniejsza poprawka. (...) Fuszerka polskiej firmy kosztowała nas w końcu więcej niż obróbka w Niemczech".
Bart Simpson pisze: "Niemcy wciąż jeszcze mają uprzedzenia wobec Polaków i nie zaakceptowaliby polskich firm. Zgadnij, skąd pochodzi większość części do BMW, gdzie Hoermann zleca produkcję bram, gdzie produkuje Villeroy & Boch? Jeżeli na tych produktach widniałoby polskie logo, żaden Niemiec by ich nie kupił...".
Hans Wurst przyznaje, że " 'Made in Germany' jest na całym świecie cieszącą się uznaniem marką. 'Made in Poland' natomiast nie zna nikt. Jakość, a nie ilość - lepsze jest 8 godzin niemieckiej pracy, tworzącej prawdziwe wartości, niż 12 godzin polskiej fuszerki".
Rozliczenie z systemem i klasą polityczną
Niesłychanie burzliwa dyskusja na portalu Bild.de odeszła jednak w pewnej chwili od tematu Polaków i skupiła się na osobie prezydenta Gaucka.
Internauci po części w bardzo rzeczowy sposób wyrażają oburzenie na prezydenta, który daje taki policzek własnemu narodowi. Dają upust swej złości na niemiecki system, w którym coraz trudniej o normalną pracę na pełnym etacie i na model minietatów, które nie dają ludziom środków do godnego życia.
"Stąd może te dane statystyczne OECD, w których Niemcy wypadają tak blado" - sugeruje jeden z internautów.
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska
- Daniel Obajtek wybrany na nową kadencję. Szefem Orlenu ma być przez kolejne 3 lata
- "Wielki dzień hańby dla MKOI". Czy Polska powinna zbojkotować igrzyska olimpijskie w Paryżu?
- Niekompletne granice związku. Kirgistan i Tadżykistan