Odtajniono akta nt. pochówku ben Ladena w morzu. "Ciało wpierw umyto, potem owinięto..."

Pochówek Osamy ben Ladena w morzu poprzedziły islamskie obrzędy pogrzebowe i modlitwy - podają akta dawnego szefa Al-Kaidy. Amerykańskie wojsko odtajniło część tych akt na żądanie agencji prasowej Associated Press. Pochówek odbył się w najwyższej tajemnicy - wiedziało o nim mniej niż 10 najwyższych rangą oficerów na okręcie, na którym przewożono ciało ben Ladena.

Ben Laden zginął podczas operacji Navy SEAL 2 maja 2011 r. Jego ciało zrzucono do morza dzień później z pokładu okrętu Carl Vinson - podaje CNN . "Czy marynarze oglądali pochówek?" - pytał tego samego dnia wysoki dowódca wojskowy jednego z oficerów, którzy odpowiadali za powodzenie operacji. "Tylko niewielka grupa dowódców na okręcie została o nim poinformowana" - brzmiała odpowiedź. Kolejna: "Żadni marynarze nie byli świadkami pogrzebu".

Korespondencja ws. Osamy ben Ladena między dowódcami wojskowymi z okresu, kiedy dawny dowódca Al-Kaidy zginął, została w końcu odtajniona. Wnioskowała o to agencja AP, powołując się na odpowiednie paragrafy prawne. To, co wyszło na światło dzienne, to jednak nie wszystko - część akt pozostała tajna, a część została mocno okrojona, zanim została odtajniona.

"Jeden z wojskowych odczytał modlitwę..."

Mimo to znalazła się w niej informacja na temat przygotowania ciała dawnego terrorysty do pochówku. "Zachowane zostały tradycyjne islamskie obrzędy pogrzebowe. Ciało zmarłego umyto (ablucja), a potem owinięto białą płachtą. Następnie umieszczono je w torbie z odpowiednim obciążeniem. Jeden z wojskowych odczytał wtedy przygotowane wcześniej modlitwy, które zostały przetłumaczone na arabski. Po modlitwach ciało zostało umieszczone na desce, z której zsunięte zostało następnie do morza" - podał jeden z odtajnionych maili, który został wysłany 2 maja ub.r.

Dowódcy marynarki wojennej USA często posługiwali się kodem, pisząc o ben Ladenie. W ich wiadomościach jest wiele odniesień np. do amerykańskiej firmy przesyłkowej "FedEx" - w ich kodzie miało to oznaczać ciało terrorysty. "FedEx dostarczył przesyłkę. Oba pojazdy są już w drodze do bazy" - podawał jeden z maili.

DOSTĘP PREMIUM