Tak Breivik dokonał zamachu w Oslo. Nowy, niepublikowany film [WIDEO]

Norweska telewizja publiczna po raz pierwszy pokazała nagrania wideo pokazujące moment zamachu Andersa Breivika na rządowe budynki w Oslo 22 lipca 2011 r. Część filmu to rekonstrukcja ukazująca, jak Breivik parkuje samochód tuż przed zamachem, a potem spokojnie odjeżdża drugim autem. Na filmie widać też sam wybuch.
Zobacz wideo

Nagranie było wcześniej pokazywane w sądzie podczas procesu Breivika, jednak nigdy dotąd nie pokazano go publicznie. Na opublikowanym przez norweską telewizję filmie w części będącej rekonstrukcją wydarzeń widać, jak terrorysta w przebraniu pracownika podjechał ciężarówką pod samą siedzibę rządu w Oslo, po czym wysiadł z samochodu i odszedł od niego.

Niedługo potem eksplozja zgromadzonych w pojeździe materiałów wybuchowych zabiła osiem osób, a raniła kilkadziesiąt. Na fragmentach autentycznych nagrań z momentu wybuchu widać zniszczenia, jakie spowodował wybuch.

Zamachowiec spokojnie ruszył zabijać dalej

Rekonstrukcja zdarzeń ukazuje następnie, jak Breivik wsiadł do drugiego samochodu - szarego fiata, którym następnie pojechał na wyspę Utoya, gdzie otworzył ogień do uczestników obozu młodzieżówki rządzącej w Norwegii lewicowej Partii Pracy. Zastrzelił 69 osób.

Anders Breivik został skazany na najwyższą możliwą karę przewidzianą przez norweskie prawodawstwo, czyli 21 lat więzienia. Sąd zastrzegł sobie prawo do bezterminowego przedłużenia kary, jeśli Breivik nadal będzie postrzegany jako zagrożenie dla społeczeństwa .

DOSTĘP PREMIUM