Z Iranu wyciekł tajny schemat działania bomby atomowej. "Trzy razy silniejsza od tej z Hiroszimy"

Irańscy urzędnicy, którzy nie zgadzają się z polityką atomową swojego kraju, przekazali dziennikarzom AP schemat, który prawdopodobnie jest częścią programu nuklearnego. Diagram przedstawia siłę wybuchu bomby atomowej, która jest trzy razy silniejsza od tej z Hiroszimy. - Irańczycy prowadzą już symulacje komputerowe - alarmują zaniepokojeni eksperci.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, która ma siedzibę w Wiedniu, przyznaje, że była w posiadaniu diagramu (i jeszcze kilku innych schematów) już wcześniej, ale informacje na ten temat były utajnione. Jeden z pracowników MAEA stwierdza, że wszystko wskazuje na to, że Iran prowadzi symulacje komputerowe, które służą dokładnemu obliczaniu siły potencjalnych eksplozji atomowych.

Na schemacie, który został przekazany dziennikarzom AP, widnieją trzy zmienne: czas (podany w mikrosekundach), energia oraz moc. Wynika z niego, że bomba, której działanie opisuje schemat, wyzwala 50 kiloton energii w ciągu dwóch mikrosekund. Dla porównania bomba, którą USA zrzuciła na Hiroszimę, wyzwalała w tym samym czasie 15 kiloton.

David Albright z Institute for Science and International Security, który doradza rządowi amerykańskiemu w sprawach irańskiego programu nuklearnego, nie ma wątpliwości, że diagram jest autentyczny. Zaznacza jednak, że został sporządzony raczej w celu zrozumienia "zachodzącego procesu podczas wybuchu" niż jako część planu produkcji broni atomowej.

- Wydajność na tym schemacie jest jednak zbyt duża - zastanawia się Albright i dodaje, że pierwsze testy broni nuklearnej w Korei Północnej zakładały jedynie kilka kiloton. Jego zdaniem schemat może być tylko jednym z kilku, które powstały. Inne mogą operować mniejszymi liczbami. Może świadczyć o tym cyfra "5", która znajduje się na przechwyconym diagramie.

Władze Iranu twierdzą, że USA i Izrael fabrykują dowody, które miałyby wskazywać na to, że Iran nie zaprzestał badań nad produkcją broni atomowej. Ali Asghar Soltanieh, przedstawiciel Iranu przy MAEA, twierdzi, że nie słyszał nic o żadnym projekcie, którego częścią byłby wykres.

DOSTĘP PREMIUM