Z dużej chmury mały deszcz. NASA o Marsie: związki organiczne - tak, życie - nie

Łazik Curiosity wykrył na Marsie związki organiczne, ale nie jest pewne, skąd one pochodzą. Nie można więc na razie mówić o śladach życia na Marsie. - Nie wiemy, czy potencjalnie organiczne składniki na pewno pochodzą z Marsa, czy na nim powstały - powiedział John Grotzinger, który wcześniej zapowiadał rewelacje dzisiejszej konferencji NASA. - Muszę bardziej uważać na słowa - dodał.

Takie informacje przekazali eksperci NASA podczas specjalnej konferencji prasowej. Dwa tygodnie temu jeden z szefów misji Curiosity John Grotzinger mówił w amerykańskim radio NPR, że na Marsie wykryto "coś bardzo ciekawego". Spekulowano, że mógł to być metan, który może być śladem życia.

Teraz Grotzinger potwierdził, że instrumenty łazika wykryły związki organiczne, które mogą być związane z istnieniem życia, ale - jak dodał - trzeba sprawdzić, czy te związki pochodzą z Marsa, czy dostały się tam na pokładzie łazika z Ziemi lub spadły na Marsa z kosmosu. Dopiero potem można będzie spróbować ustalić, czy mają one pochodzenie biologiczne. A te badania zajmą trochę czasu - dodał Grotzinger.

Konferencja ekspertów NASA odbyła się w ramach szczytu Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco.

TOK FM PREMIUM