Transparency International o najbardziej skorumpowanych krajach: Grecja najgorzej w UE, a Polska...

W żadnym innym kraju Europy przekupstwo wśród urzędników i pracowników rządowych nie jest tak rozpowszechnione jak w Grecji. Do takiego wniosku doszła organizacja Transparency International. Polska w zestawieniu 174 krajów zajęła 41. miejsce.

Transparency International (TI) opublikowała w Berlinie najnowszą edycję Indeksu Percepcji Korupcji (CPI). Z danych tej międzynarodowej organizacji wynika, że Grecja uzyskała spośród 100 możliwych punktów tylko 36 (100 punktów: mało skorumpowany kraj, natomiast 0 punktów: bardzo wysoki wskaźnik korupcji).

Bliska bankructwa Grecja dzieli ze swoimi 94 punktami dolę Kolumbii i Dżibuti. Ten kraj uzyskał wśród członków UE najgorszy wynik (na liście TI znalazły się 174 państwa). W porównaniu z 2011 wynik Grecji pogorszył się w skali światowej jeszcze o dalszych 14 miejsc.

Włosi też nie mają się czym chełpić

Niewiele lepiej wypadły w oczach TI Włochy, jeśli chodzi o przekupstwo czy kolesiostwo wśród przedstawicieli rządu i różnych instytucji. W Europie Włochy zajęły trzecie najgorsze miejsce, uzyskując 42 punkty (w skali światowej znalazły się na pozycji 72.).

Innym nękanym kryzysem krajom jak Hiszpania i Portugalia udało się jak by nie było uplasować pośrodku listy. Hiszpania (65 punktów/30. miejsce, Portugalia 63 pkt/33. miejsce).

Za nimi znalazły się kraje środkowoeuropejskie jak choćby Polska, która otrzymała 58 punktów i zajęła 41. miejsce.

Niezły wynik Niemiec

W Europie Niemcy uplasowały się na 9. miejscu, uzyskując 79 pkt, a na świecie na miejscu 13. Zatem wyprzedziły USA (73 pkt) i Francję (71 pkt).

Najmniej odporne na korupcję są nadal kraje skandynawskie. Pierwsze miejsce dzielą Dania i Finlandia, do których dołączyła Nowa Zelandia (wszystkie trzy kraje uzyskały po 90 pkt)

Nie pomogła "Arabska Wiosna"

Na szarym końcu rankingu znalazły się takie kraje jak Afganistan, Korea Północna i Somalia, które dostały tylko po 8 punktów.

TI podkreśla, że "Arabska Wiosna" nie wpłynęła na stłumienie korupcji w tym regionie. Za zwalczanie korupcji Egipt uzyskał zaledwie 32 punkty i zajął 118. miejsce, natomiast Tunezja wylądowała ze swymi 41 punktami na 75. miejscu, a Jemen z 23 punktami na miejscu 156.

Porównywanie...

Organizacja Transparency International została założona w 1993 roku w Berlinie i Londynie przez byłego dyrektora Banku Światowego Petera Eigena. Raz w roku TI sporządza Indeks Percepcji Korupcji (CPI). Opiera się on na pracach badawczych i szacunkach renomowanych, niezależnych instytutów. Podstawą badań są między innymi dane Banku Światowego, niemieckiej Fundacji im. Bertelsmanna oraz Światowego Forum Gospodarczego.

- Ponieważ zmieniają się i źródła, i liczba państw, porównywanie z roku na rok miejsc na liście raczej nie jest wskazane - zaznacza Transparency International.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle'' .

embed
embed

TOK FM PREMIUM